Podľa prieskumu štátnej agentúry VCIOM počet Rusov chváliacich prezidentovu prácu poklesol počas týždňa o päť percentuálnych bodov na 72 percent. Od mája ide o pokles o 8,2 percentuálneho bodu. Tak nízko neklesla dôvera v prezidenta od decembra 2013, pripomenul denník Vedomosti.
Prezidentovu obľubu poslala do rekordných výšin anexia Krymu na jar 2014. Ešte v polovici mája tohto roku boli s prezidentom spokojné viac ako štyri pätiny Rusov. Prácu premiéra Dmitrija Medvedeva čoby šéfa vlády, ktorá penzijnú reformu navrhla, teraz chváli 38,5 percenta Rusov. O mesiac skôr ich bolo 45,4 percenta. Teraz - prvýkrát od mája 2006 - je viac Rusov, ktorí sú s premiérom nespokojní (44,7 percenta), ako tých, ktorí si ho pochvaľujú. Spokojnosť s vládou klesla z 52,3 na 44,7 percenta opýtaných.
Pokles obľuby režimu objasnil Michail Mamonov z VCIOM hlavne rastom cien benzínu, na čo vláda podľa verejnosti nedokázala včas a primerane zareagovať, ako aj zdesením nad - zjavne nedostatočne vysvetleným - návrhom zvýšiť penzijný vek, prvýkrát po 90 rokoch. Proti dôchodkovej reforme sa minulý týždeň demonštrovalo v Novosibirsku, a to aj transparentom "Rusko - Putin: 5: 0". Ďalšiu vlnu protestov v ruských mestách chystá na 1. júla opozičný predák Alexej Navalnyj. Akciu zatiaľ povolili úrady v siedmich mestách, moskovská radnica ale demonštrácie zakázala s odvolaním sa na bezpečnosť prebiehajúcich majstrovstiev sveta vo futbale.
O rozhodnutí vlády zvýšiť vek odchodu do dôchodku zo 60 na 65 rokov u mužov a z 55 na 63 rokov u žien informoval premiér Medvedev 14. júna s tým, že táto reforma sa uskutoční postupne v priebehu nasledujúcich 15 rokov. Návrh si vyžaduje ešte schválenie v oboch komorách parlamentu a podpis prezidenta Vladimira Putina. Ceny benzínu v Rusku podľa serveru Newsru.com postupne prelomili hranice 41, 42 a 43 rubľov za liter (0,56 až 0,58 eura). Vláda sa medzitým rozhodla znížiť daň z palív a dohodla sa s ropnými spoločnosťami na dočasnom zmrazení cien.