Turecká volebná komisia v noci na pondelok oznámila, že súčasný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (64) bol v nedeľňajších prezidentských voľbách opätovne zvolený na ďalšie funkčné obdobie v prvom kole volieb. Národná volebná komisia po sčítaní 97,7 percent odovzdaných hlasov vyhlásila, že Erdogan získal "absolútnu väčšinu" hlasov. Informovala o tom agentúra AP.
Podľa údajov zverejnených tureckou štátnou tlačovou agentúrou Anadolu, ktoré mali zodpovedať stavu po zrátaní väčšiny odovzdaných hlasov, porazil Erdogan v prezidentských voľbách hlavného protikandidáta Muharrema Inceho v približnom pomere 53 ku 31 percentám.
Voľby v Turecku sa mali pôvodne konať v novembri 2019. Podľa hlavy štátu bol skorší termín potrebný pre rýchle zavedenie nového prezidentského systému, aby bolo možné zvládnuť výzvy, ktoré pred krajinou stoja. Hlasovanie sa konalo počas výnimočného stavu v krajine, ktorý bol zavedený po neúspešnom pokuse o štátny prevrat z júla 2016. Po ňom skončilo 50-tisíc ľudí za mrežami. Výsledky hlasovania neboli známe do uzávierky tohto vydania. V prípade tesných výsledkov môžu zohrať rozhodujúcu úlohu hlasy zo zahraničia.
O najvyššiu päťročnú funkciu s výrazne rozšírenými právomocami sa uchádzalo šesť kandidátov, medzi nimi jedna žena a jeden uväznený politik. Favorit Erdogan je pri moci od roku 2003 ako premiér a od roku 2014 je prezidentom. Podľa agentúry AP turecký prezident nemal víťazstvo isté. Čelil totiž silnej zjednotenej opozícii, ktorá sa zaviazala v Turecku nastoliť parlamentnú demokraciu a posilniť právny štát. Jej kandidát Muharrem Ince (54), bývalý učiteľ fyziky, bude pravdepodobne Erdoganov vyzývateľ v prípadnom druhom kole 8. júla.
Podporovatelia súčasného prezidenta veria, že Erdoganovo víťazstvo posilní stabilitu krajiny. Protikandidát Ince na sobotňajšom mítingu v Istanbule vyhlásil, že pokiaľ vyhrá Erdogan: „vaše telefóny budú naďalej odpočúvané,“ ak vyhrá on: „súdy budú nezávislé a do 48 hodín v Turecku zruší výnimočný stav“.
V parlamentnej časti volieb sa očakáva víťazstvo vládnej AKP. Rozdelenie parlamentných kresiel bude záležať na tom, či vysokú, 10–percentnú hranicu na vstup do parlamentu prekoná pro-kurdská strana HDP.