Po sčítaní viac ako 97 percent hlasov jeho víťazstvo ohlásila turecká volebná komisia, informujú svetové spravodajské agentúry. Zvyšok hlasov už vraj nemôže vyústenie zmeniť. Erdogan sa vyhlásil za víťaza už o niekoľko hodín skôr, opozícia ale jeho slová spochybnila.
"Z výsledkov je zrejmé, že Recep Tayyip Erdogan získal absolútnu väčšinu platných hlasov, čo znamená jeho znovuzvolenie v prvom kole," citovala šéfa volebnej komisie Sádího Guven agentúra AFP. Ten tiež potvrdil, že prokurdskou strana HDP prekonala v súbežne konaných parlamentných voľbách desaťpercentnú prah potrebný pre vstup do parlamentu. Hlavný opozičný kandidát na funkciu prezidenta Muharrem Ince oznámil na Twitteri, že vystúpi pred novinármi na tlačovej konferencii v sídle liberálnej Ľudovej republikánskej strany (CHP) v Ankare.
Podľa niektorých médií už v neverejnej komunikácii uznal porážku. Agentúra Bloomberg okolo polnoci informovala, že celoštátne turecká televízia Halk TV už s Ince o výsledkoch hovorila a kandidát CHP vraj uznal Erdoganove víťazstvo. Zároveň údajne uviedol, že voľby neboli férovým súbojom. Turecký web Hürriyet Daily News potom napísal, že Ince označil súčasnú hlavu štátu za víťaza v sms správe odoslanej reportérovi súkromnej televízie Fox TV. Pre Turecko predstavuje nedeľné hlasovanie zlomový moment, ktorým končí prechod krajiny k prezidentskému systému.
Táto transformácia začala referendom v roku 2017, v ktorom voliči tesnou väčšinou zmenu podporili. Moc bude po voľbách výraznejšie sústredená v rukách prezidenta, ktorý bude po zrušení funkcie premiéra môcť zostaviť vládu, vydávať dekréty a stanovovať rozpočet. Kritici upozorňujú, že nový systém ohrozuje právny štát v Turecku, staronový prezident ale trvá na tom, že zmeny sú nevyhnutné pre bezpečnosť a stabilitu krajiny. Význam volieb sa odrazil na účasti, keď podľa štátnych médií volilo v tých prezidentských aj v tých parlamentných okolo 87 percent z viac ako 59 miliónov oprávnených voličov.