Dôvodom bola skutočnosť, že tzv. kontingent, čo je stanovený limit z kapacity vlaku, bol už pre túto skupinu vypredaný.
Cestujúci tak musel siahnuť do vrecka a za lístok zaplatiť až 18,76 €, hoci z domova do Bratislavy ho cestovanie nestálo nič. „Preprava penzistov zadarmo je len iluzórna. Neobviňujem z toho Železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK), ale ide o nezmyselné presadzovanie zľavy vládnou stranou, ktorá podobne prichádza s úpravami dôchodkov. Ide mi o princíp a nie o eurá, ktorých dôchodcovia určite nemajú na rozdávanie,“ uviedol cestujúci z Košíc Vladimír Markovič.
Podľa jeho slov bolo v danom rýchliku podobne nespokojných zákazníkov z radov penzistov viac. „Ak by som nemal peniaze na návrat, čo potom? Budem čakať, pokým sa uvoľní kontingent, aby som sa mohol dostať domov? Nebalamuťme verejnosť o cestovnom zadarmo, keď je limitovaný počet a obmedzenia počtu sú zamlčané. Takto sa len vytĺka politický kapitál a dôchodcovia sú na druhej koľaji ako nejaký smutný kontingent,“ dodal Markovič.
Odporúčame predpredaj
Hovorca ZSSK Tomáš Kováč
ZSSK stanovuje tzv. kontingenty samostatne pre vlaky diaľkovej dopravy. Osobné vlaky a regionálne expresy takéto obmedzenie nemajú. Dôvodom je, aby tí, ktorí si za cestu platia, mali vo vlaku adekvátny počet miest. V závislosti od silných a slabých dní vlakov predstavujú kontingenty 40 – 49 % z ponúkanej kapacity miest vo vozňoch 2. triedy.
Ponuka bezplatných cestovných lístkov sa odvíja od kapacity vlaku. Vzhľadom na to, že počty zákazníkov s nárokom na bezplatnú prepravu stúpajú, sa stáva, že počet miest je pre tento typ cestujúcich vypredaný. Odporúčame preto využívať predpredaj cestovných lístkov.