Holandsko sa tak pridalo k európskym krajinám, ktoré v uplynulých rokoch prijali podobný zákon namierený predovšetkým proti moslimským ženským odevom, ako sú burky a nikab, informovala agentúra DPA.
Zákon o zákaze zahaľovania tváre na vybraných miestach schválila Prvá komora holandského parlamentu, ktorá zastupuje záujmy regiónov. Politicky významnejšia Druhá komora podporila normu už v roku 2016. Prvý podobný návrh zákona však parlamentu predložil už pred 13 rokmi politík pravicovo populistickej Strany pre slobodu (PVV) Geert Wilders. Na základe schváleného zákona sa zakazuje nosenie burok, nikáb, ale napríklad aj motorkárskych heliem či lyžiarskych masiek v hromadnej doprave, školách, nemocniciach a na úradoch. Zákaz by mal pravdepodobne začať platiť na začiatku budúceho roka.
V Holandsku podľa odhadov žije asi 400 žien, ktoré na verejnosti nosia burky alebo nikab. Podľa senátorky Wildersovej PVV Marjolein Fáberovej-Van de Klashorstovej je výsledok utorkového hlasovania "historickým dňom, pretože ide o prvý krok k deislamizaci Holandska". Senátor za stranu zelených Ruard Ganzevoort namietol, že jediné, čo zákon prinesie, bude to, že ženy s burkou budú ešte častejšie zostávať doma. "Nebudú mať príležitosť ísť do školy. Nebudú mať príležitosť ísť sa naučiť plávať," povedal Ganzevoort.
Podobné zákony ako teraz v Holandsku boli tiež prijaté vo Francúzsku, v Belgicku, v Bulharsku, v Rakúsku a v niektorých švajčiarskych regiónoch, upozornila agentúra AFP. Na rozdiel od niektorých iných krajín ale holandský zákon nezakazuje nosenie burok a nikáb na ulici.