Situácia je náročná najmä pre slobodné mamičky, ktorým mesačný poplatok zoberie aj 50 % z výplaty, no ťažké to majú aj kompletné rodiny, ktoré využívajú finančnú pomoc od starých rodičov či známych. Nový Čas zisťoval, koľko detí sa hlásilo do štátnych škôlok v jednotlivých častiach mesta a koľko z nich miesto aj reálne získalo.
Rodičia v hlavnom meste sa každoročne pasujú s rovnakým problémom - ako dostať dieťa do škôlky? Zákon síce umožňuje bezplatné predprimárne vzdelávanie v materskej škole deťom, ktoré sú jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky, lenže o prijatí dieťaťa rozhoduje kapacita škôlky, a tak je bežné, že predškolské zariadenie dieťa odmietne. Tým sa z hľadania škôlky stáva pre rodičov obrovský problém a niektorí preto musia zvoliť súkromné škôlky. Potvrdila to aj čitateľka Nového Času, ktorá sa posťažovala na zlé fungovanie systému: „Pre slobodné matky to je likvidačná situácia. Súkromné škôlky sú veľmi drahé a ja ich odmietam živiť,“ uviedla Michaela (29).
Nezávideniahodnú situáciu však ešte skúsi vyriešiť podobne, ako väčšina rodičov. „Pohľadám štátnu škôlku v Bratislave. Buď budem každé ráno cestovať do práce s malým, alebo sa súkromnej škôlke nevyhnem,“ dodala nespokojná slobodná mama. O zaradení do štátnej škôlky pritom rozhoduje aj to, či má aspoň jeden rodič trvalý pobyt v mestskej časti, alebo či už dané zariadenie navštevuje jeho súrodenec.
Čo hovorí zákon
Róbert Bános, advokát
- Zákon neurčuje ako podmienku prijatia dieťaťa do materskej škôlky povinnosť jeho trvalého pobytu v obci. Podmienky na prijatie dieťaťa, ktoré nie sú uvedené v zákone, určuje riaditeľ materskej školy po dohode so zriaďovateľom. Tieto by však nemali byť explicitne viazané na trvalý pobyt dieťaťa v obci, kde sa materská škôlka nachádza.
Mesačné školné
Štátne - v priemere od 10 do 13 eur
Súkromné - v priemere od 350 do 400 eur