Podľa agentúry Reuters tak Irán reaguje na odstúpenie USA od dohody o iránskom jadrovom programe a na príkaz duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího. Reuters súčasne konštatoval, že iránsky krok neodporuje medzinárodnej dohode, ktorá Iránu umožňuje obohacovať urán na 3,67 percenta, teda hlboko pod 90 percent, potrebných na vojenské využitie.
Americký prezident Donald Trump ohlásil odstúpenie od medzinárodnej dohody z roku 2015 tento rok v máji. Považuje dohodu za zlú. Ostatní signatári (Británia, Francúzsko, Nemecko, Čína, Rusko, EÚ) ju chcú zachovať, ale Irán si kladie podmienky, ak sa má dohodou ďalej riadiť. Chameneí v júni nariadil začať prípravy na obnovu obohacovania uránu, ak sa nepodarí dohodu uchovať pri živote.
Iránska organizácia pre jadrovú energiu v stredu na svojej webovej stránke oznámila, že znovu otvorila továreň na výrobu hexafluoridu uránu (UF6), ktorý sa používa v centrifúgach na obohacovanie uránu. Továreň je súčasťou uránovej prevádzky v Isfaháne a kvôli nedostatku suroviny bola uzavretá v roku 2009. "Irán od (dohodnutia) dohody o jadrovom programe v roku 2015 doviezol veľké množstvo uránovej rudy a určité množstvo vyťažil tiež na svojom území," uvádza sa v oznámení.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), ktorá je poverená kontrolou dodržiavania dohody z roku 2015, vo svojej júnovej správe uviedla, že ju iránska organizácia pre jadrovú energiu informovala o úmysle obnoviť výrobu UF6. Washington sa chystá obnoviť pôvodné protiiránske sankcie, prvú by mal zaviesť v auguste a ďalšiu v novembri.