Fascinujúca lokalita na východe vydala ďalšie tajomstvo: Vzácny objav v ruinách kláštora!
30. 6. 2018, 14:00 (aktualizované: 30. 4. 2021, 15:47)

Zdroj: autor
Lákajú na vzácne nálezy. V nevšednej a fascinujúcej lokalite Gombasek pri rovnomennej jaskyni v okrese Rožňava sa nachádzajú ruiny kláštora Paulínov.
Ruiny gotického kláštora Paulínov sa nachádzajú v národnom parku Slovenský kras neďaleko od vstupu do Gombaseckej jaskyne, ktorá je zapísaná v zozname Unesco a prednedávnom tu odhalili veľa vzácnych artefaktov. „Raritou je nález pôvodného svorníka, ktorý uzatváral klenbu kostola. Zdobený je freskou žehnajúcej ruky, ktorá sa zachovala takmer celá. K zaujímavým objavom patria aj fragmenty stredovekých kódexov,“ pripomenul Őrs Orosz, šéf občianskeho združenia Sine Metu.
„Chystáme sa odkryť aj ďalšie časti pozostatkov kláštora. Zatiaľ sme pracovali najmä na kostolnej lodi a náhodou sa podarilo nájsť cenný svorník, mince a ďalšie fragmenty,“ doplnil správca areálu Endre Szabó. Na Gemeri síce v posledných rokoch privítali početné zástupy turistov, ale vďaka sobášom pod holým nebom, kempovaniu alebo multižánrovým hudobným slávnostiam očakávajú turistov, ktorí v danej lokalite strávia viac ako jeden deň.
Autor: Zdeněk Kovář, Novy Cas