Vo vyhlásení to v piatok uviedla bratislavská súkromná Paneurópska vysoká škola (PEVŠ) v reakcii na informácie, že magisterská práca Malé z roku 2011 nesie prvky možného plagiátorstva. Podľa dostupných informácií ale slovenský systém overovania vtedy nepracoval s databázou českých prác. Malá pochybnosti o originalite svojej práce odmietla.
"Protokol o kontrole originality u danej práce identifikoval zhodu s inými prácami v súbore CRZP v rozsahu 0,00 percenta, teda žiadnu zhodu," informovala vysoká škola, na ktorej Fakulte práva Malá študovala. V prípade zistenia zhody textu s inými prácami v registri PEVŠ podľa svojho vyhlásenia overuje vzniknutú situáciu a v prípade opodstatnenosti začína voči danému študentovi disciplinárne konanie, ktoré spravidla končia podmieneným alebo definitívnym vylúčením zo štúdia.
"Prípadná nedokonalosť informačného systému, za ktorý je zodpovedný štát, Centrálny register záverečných prác, nemôže byť interpretovaná ako pochybenie školy," uviedla vysoká škola, ktorá od roku 2014 patrí do českej skupiny Prosperita holding. Škola doplnila, že údajné pochybenia za prípadný nečestný postup Malé nie sú zodpovednosťou školy. Podľa PEVŠ nemá teraz škola voči Malé žiadnu disciplinárnu právomoc, pretože jej záverečná práca bola obhájená a štúdium riadne ukončené. V skúšobnej komisii boli aj zástupcovia českej akademickej obce. Slovenský zákon o vysokých školách spätné odňatie titulu neumožňuje.
Magisterská práca Malé o rodinnom práve obsahuje podľa Českého rozhlasu nepriznané pasáže z diplomovej práce Veroniky Grossovej, spísané o päť rokov skôr na Masarykovej univerzite v Brne. V jednom prípade Malá dokonca prevzala pôvodný text aj s dvoma preklepmi. Okrem diplomovej práce Malá podľa expertov opísala alebo bez citácie parafrázovala aj časť učebnice České rodinné právo autoriek Milany Hrušákovej a Zdenky Králíčkovej.