Existujúce zákony pritom podľa neho nie je nutné meniť, uviedla agentúra APA. Ústavný súd svoj nález oznámil po preskúmaní prípadu človeka, ktorý sa neúspešne dožadoval možnosti uvádzať v kolónke "pohlavia" slová ako "inter" alebo podobné výrazy.
Existujúce zákony nie je potrebné meniť. Ukladajú síce povinnosť uvádzať pohlavie v matrike či dokladoch, ale neobmedzujú možnosti na mužské a ženské pohlavie. Tiež ale nehovoria, ako označovať alternatívne možnosti. Ústavný súd teraz rozhodol, že je možné sa uchýliť k používaným výrazom ako sú "inter" (medzi), "divers" (iné) alebo "nejednoznačné".
Článok 8 Európskeho dohovoru o ľudských právach stanovuje, že je potrebné chrániť identitu, individualitu a osobnú integritu, čo zakladá "právo na individuálnu pohlavnú identitu", konštatoval ústavný súd. V susednom Nemecku ústavný súd už vlani v novembri rozhodol, že ľudia musia mať možnosť uviesť v oficiálnych záznamoch aj iné ako mužské a ženské pohlavie. Súd vyzval, aby zákonodarcovia umožnili zavedenie tretieho pohlavia v úradných dokumentoch. V súčasnosti je v Nemecku možné zaznamenať pri narodení dieťaťa ako pohlavie buď mužské, alebo ženské. Je však tiež možné kolónku nechať nevyplnenú.
Francúzsky najvyšší súd vlani v máji naopak tretie pohlavie uznať odmietol. Existenciu takzvaného tretieho pohlavia uznáva napríklad Austrália, Malajzia, Kanada či Nepál.