Čitatelia si ich však okamžite zamilovali, preto hneď na druhý rok dostali v časopise Le Journal de Spirou vlastný príbeh. Zo Šmolkov sa stal obrovský hit a ani šesť dekád im neubralo na popularite, práve naopak!
Šmolkov nakreslil belgický umelec Pierre Culliford, známy ako Peyo, 23. októbra 1958 do komiksu Johan & Pirlouit.
Názov vznikol počas obeda, keď si Peyo nevedel spomenúť na slovíčko soľ, a tak požiadal priateľa, aby mu podal „schtroumpf“. Jeho priateľ odpovedal: „Tu máš schtroumpf a keď skončíš so schtroumpfovaním, schtroumpfni to naspäť.“ Schtroumpfs sú Šmolkovia po francúzsky.
V roku 1965 vznikol prvý čiernobiely film so Šmolkami v hlavnej úlohe. Oveľa väčší úspech mala však snímka Šmolkovia a čarovná flauta z roku 1976, ktorá prerazila aj v Amerike.
V roku 1981 sa na americkej stanici NBS začal vysielať seriál Šmolkovia, ktorý sa stal obrovským hitom. Celkovo vzniklo deväť sérií a 256 dielov. Majitelia autorských práv - deti výtvarníka Peya, zarábajú na tom, že Šmolkovia sa objavujú v reklamách, ale aj na oblečení či sladkostiach.
Zatiaľ čo Šmolkovia zažívali raketový úspech, ich tvorca to v živote nemal ľahké. Peyo vystriedal niekoľko stredných škôl, no žiadnu nedokončil. Keď mal iba 15 rokov, jeho otec zomrel a Pierre si bol nútený hľadať prácu. Pracoval ako asistent v kresliacom štúdiu, neskôr sa živil v reklamnom sektore. Zomrel v roku 1992.
• Pôvodní Šmolkovia sú všetci mužského pohlavia s výnimkou Šmolinky, Sašetky a Babičky. V nových filmoch sa však už objavujú aj ďalšie ženské postavy ako Vexy či SmurfWillow.
• Dohromady ich je 105. Mnohí z nich majú mená podľa povolania - Kutil, Kuchár, Farmár, ale aj vlastností - Babroš, Mudroš, Šťastko.
• Šmolkovia majú rovnaké oblečenie od Cverničky, ktorá nechce šiť žiadne iné. Vo filmoch sa však už objavili aj v inom oblečení.
Do Československa sa dostali v roku 1988, keď ich v rámci relácie Magion začala vysielať Československá televízia.
Šmolinku vyčaroval Gargamel, aby Šmolkov špehovala a robila im zle. Pôvodne mala čierne krátke vlasy, menej ženské oblečenie a nenosila mejkap. Škriatkovia ju považovali za zlé znamenie, dokonca ju postavili pred súd. Až po tom, ako ju Tatko Šmolko premenil na sexi blond Šmolinku s opätkami a ženskými šatami, ju začali Šmolkovia akceptovať.
Do roku 2017 vzniklo 35 komiksových zošitov, šesť celovečerných filmov - z toho sa tri dostali ako 3D do kina, Belgičania začali pri príležitosti jubilea vytvárať nový seriál o Šmolkoch.
• Práva na Šmolkov sa odhadujú na 5 miliárd dolárov.
• Kinohit Šmolkovia v roku 2011 zarobil 484 miliónov eur, Šmolkovia 2 (2013) 298 miliónov eur a Šmolkovia: Zabudnutá dedinka (2017) 169 miliónov eur.