Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne úrady. Lekári teraz posúdia ich zdravotný stav. O tom, ako dostať skupinku z jaskyne, ešte nie je rozhodnuté. "Potápači thajského námorníctva našli všetkých 13 osôb," povedal guvernér provincie novinárom. "Sú v poriadku, ale operácia sa ešte nekončí," dodal. "Zatiaľ sme ich len našli. Našou ďalšou úlohou bude dostať ich z jaskyne a poslať domov," vysvetlil guvernér, podľa ktorého sa z jaskyne bude ďalej čerpať voda.
Záchranári počítali s tým, že chlapci a tréner našli útočisko pred stúpajúcou vodou v jaskyni na vyvýšenine, ktorá je prezývaná podľa povestnej thajskej pláže Pattája. Aj toto miesto bolo nakoniec zaplavené a záchranári 13-člennú skupinku našli až o 400 metrov ďalej.
Thajským potápačom pomáhali aj dvaja britskí záchranári, uviedla britská BBC. Na videozázname, ktorý na facebooku zverejnili thajské špeciálne jednotky, je počuť, ako jeden z nich hovorí po anglicky s chlapcami. "Koľko vás je?" pýta sa ich. "Trinásť," odpovedajú. "Trinásť? To je skvelé," reaguje záchranár. Následne sa malí futbalisti pýtajú, kedy ich dostanú do bezpečia. Na to druhý zo záchranárov odpovedá: "Dnes nie. Sme tu len dvaja. Musíme sa potápať. Prídeme. OK? Príde veľa ľudí. My sme prví."
Jeden z chlapcov záchranárom tiež hovorí, že majú veľký hlad a že chcú priniesť jedlo. Niekto zo skupiny sa tiež pýta, čo je za deň. "Pondelok, už ste tu 10 dní, ste veľmi silní," hovorí na to záchranár a vysvetľuje, že sa musia zase vrátiť, avšak potom opäť dorazia. "Ďakujeme," odpovedá jeden z chlapcov. "Odkiaľ ste?" pýta sa a záchranári odpovedajú, že z Británie. "Aha, uvidíme sa zajtra," reagujú chlapci.
Za chlapcami a trénerom doplávajú doktori a zdravotné sestry, ktorí preveria ich zdravotný stav, informoval guvernér. "Ak lekári povedia, že fyzicky zvládnu presun, dostaneme ich z jaskyne," dodal. Zatiaľ nie je jasné, či je niekto zo skupiny zranený, alebo potrebuje lekársku pomoc, napísala agentúra Reuters. Podľa guvernéra posúdia lekári zdravotný stav skupinky za štyri hodiny.
Ďalším krokom bude dostať chlapcov a trénera z podzemia. Záchranári zatiaľ nerozhodli, či počkajú, než opadne voda, alebo chlapcov naučia používať potápačské vybavenie, aby mohli z jaskyne vyplávať. Ahman Mirza, americký jaskynné záchranár na mieste, si myslí, že bezpečnejšie by bolo k chlapcom dopravovať zásoby a počkať na opadnutie vody, pretože pokúsiť sa dostať niekoho nezvyknutého potápať sa zatopenou jaskýň "je jednou z tých najviac nebezpečných situácií".
Počas dneška bolo nutné najprv rozšíriť niektoré z miest približne stometrového úseku, aby ním mohli potápači preplávať aj s vybavením. Po úseku nakoniec natiahli lano a rozmiestnili nádrže s kyslíkom. Ďalšie tímy z jaskyne pumpovali vodu a spodnú vodu odkláňali. Iní záchranári hľadali na úbočiach hory pukliny, ktoré by sa mohli rozširovať do šácht. Niekoľko ich našli, ale doteraz nevedia, kam vedú.
Thajským záchranárom asistovali počas pátracích prác aj štyria britskí jaskynní potápači a niekoľko expertov americkej armády. Šesťčlenný tím expertov k jaskyni vyslala aj Čína. Pripojili sa aj Austrálčania, Barmčania a Laosania. Celkovo sa na záchranných operáciách zúčastnilo vyše 1 000 ľudí. Dvanásť chlapcov vo veku 11 až 16 rokov a ich dvadsaťpäťročný futbalový tréner uviazli v jaskynnom komplexe, ktorý je dlhý zhruba desať kilometrov, predminulú sobotu.