Z nich na planéte žijú v kenskej rezervácii Ol Pejeta posledné dve samice patriace ZOO Dvůr Králové nad Labem. Prípadné umelo vyvinuté embryo nosorožcov severných bielych by ako náhradná matka odnosila samica nosorožca južného bieleho, ktorých na svete žije okolo 21 000 kusov. V tlačovej správe to v stredu uviedol riaditeľ ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Tento rok v marci v Keni na starobu uhynul posledný na svete žijúci samec nosorožca severného bieleho menom Sudán. V Keni ďalej žije Sudánova dcéra Najin a jej dcéra Fatu. Ani jedna z nich už nie je schopná mláďa odnosit. Vo voľnej prírode je druh považovaný za vyhynutý. Za použitia metód umelej reprodukcie vedci v laboratóriu vyvinuli hybridné embryo, a to spojením semena nosorožca severného bieleho a vajíčka príbuzného nosorožca južného bieleho. U nosorožcov ide vôbec o prvý prípad, kedy bolo laboratórne dosiahnutej blastocysty, teda raného štádia vývoja embrya. "Existuje veľká šanca, že po vložení embryí do maternice náhradnej matky (tieto) samice otehotnejú," uviedol vedúci oddelenia Reprodukčného managementu Leibnizova inštitútu pre výskum divokých a zoo zvierat v Berlíne Thomas Hildebrandt.
Vajíčka končili v laboratóriu Avantea v Taliansku, ktorá je svetovým lídrom asistovanej reprodukcie pre veľké zvieratá. "V našom laboratóriu sa nám podarilo vyvinúť metódy potrebné na dozretie vajíčok a ich oplodnenie vložením semena mikroihlou do cytoplazmy vajíčka. Zatiaľ čo u dobytka alebo koní fungujú tieto metódy už dlho, u nosorožcov sme až teraz prvýkrát úspešne dosiahli blastocysty," uviedol Cesare Galli z Avantey. Niekoľko embryí je teraz zmrazených a uchované pre budúce vloženie do náhradných matiek. "Úspešné vytvorenie hybridného embrya je zásadným krokom k narodeniu prvého mláďaťa nosorožca bieleho severného pomocou metód umelej reprodukcie. Vlastne už v tejto chvíli pochádza polovica genetických informácií tohto hybridného embrya z bielych severných nosorožcov, čo je úžasný úspech," uviedol Rabas.
Teraz vedci stoja pred úlohou získať vajíčka z posledných dvoch samíc žijúcich v Ol Pejete. "Sme pripravení odísť do Kene a odobrať z posledných dvoch samíc bielych severných nosorožcov vajíčka, aby sme mohli vytvoriť čisté embryo," uviedol Hildebrandt. Vedci doteraz majú za sebou vyše 20 cvičných odberov vajíčok zo samíc nosorožca južného bieleho. Vedci upozornili, že na svete zostávajú posledné dve darkyne vajíčok a vzorky samčieho semena sú dostupné len zo štyroch jedincov. Táto úzka základňa by teda zrejme nestačila na vytvorenie životaschopnej populácie tak, aby bola zachovaná jej dostatočná genetická rozmanitosť. Vedci preto zároveň s vývojom metód umelej reprodukcie pracujú na vytvorení pohlavných buniek z kmeňových buniek získaných z telových buniek nosorožcov bielych severných, ktoré boli uchované už v minulosti.