Briti potvrdili, že Dawn Sturgess (44) a Charlie Rowley (45) boli infikovaný novičokom. Vyšetrovanie prípadu prevzala protiteroristická jednotka a nie je jasné, ako sa pár dostal do styku s toxickou látkou.
Obaja boli privezení do nemocnice v kritickom stave po tom, čo ich našli v bezvedomí v dome v meste Amesbury, ktoré leží neďaleko Salisbury, kde otrávili Skripaľovcov. "Po ďalšom testovaní vzoriek odobraných pacientom vieme, že boli vystavení nervovoparalytickej látke pri manipulovaní s kontaminovaným predmetom," uviedol Scotland Yard.
Polícia v rámci pátrania po zdroji kontaminácie uzavrela určité oblasti v mestách Amesbury a Salisbury. Kvôli kauze sa zišiel vládny výbor pre krízové situácie a priebežne informujú ministrov v čele s premiérkou Theresou Mayovou. Záchranári v dome zasahovali ešte 30. júna večer.
Pôvodne sa predpokladalo, že stav dvojice je zrejme následok užitia heroínu z kontaminovanej dávky. To sa nepotvrdilo a vzorky odoslali do vojenského laboratória, kde zistili, že ide o novičok. Šéf protiteroristickej polície Neil Basu zdôraznil, že spravodajské informácie nenasvedčujú tomu, že by bola dvojica vystavená jedu úmyselne. Kvôli vyšetrovaniu uzavrela polícia niekoľko lokalít, kde sa priotrávený pár pohyboval a vyzvala Rusov, aby povedali pravdu o Skripaľovcoch. Tí odpovedali tým, že Briti by mali pri vyšetrovaní prípadu otravy požiadať o pomoc ruských odborníkov.
Ralf Trapp, expert na chemické zbrane tvrdí, že použitý novičok pri otrave Skripaľovcov bol veľmi čistý, čo zvyšuje jeho trvanlivosť. Rowley a Strugess mohli nevedomky príjsť do kontaktu s vecou, v ktorej bol novičok prepravovaný. Polícia zabezpečila odpadkový kôš pred jej domom, kde zbierala ohorky z cigariet. Obávajú sa, že prišla do kontaktu s látkou práve z odhodenej cigarety, ktorú vyfajčila. Špekuluje sa tiež, či mohli byť vystavení novičoku po tom, čo použili striekačku alebo ihlu odhodenú útočníkom z marca.