Nebezpečenstvo však môže číhať aj v ovocí či obľúbenej zmrzline. Riziko znížite dodržiavaním hygienických zásad. Ktoré potraviny sú rizikové? Ako ich najlepšie skladovať a spracúvať?
Horúčavy, ktoré tento rok prišli skôr ako obvykle, sa odrazili na vyššom výskyte salmonelózy. V apríli a máji hygienici zaznamenali 72 epidémií, spolu ochorelo 270 osôb. „Okrem horúčav môže byť príčinou zvýšeného počtu ochorení v tomto roku aj to, že sa skôr začala sezóna grilovačiek či rozličných osláv a na nich si ľudia často nedostatočne tepelne upravia mäso a potraviny,“ hovorí epidemiologička Martina Pántiková Valachová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Baktéria salmonely je schopná žiť a množiť sa aj v chladničke a dokonca i v mrazených potravinách. „Po požití kontaminovanej potraviny postihnutý človek pociťuje nevoľnosť, bolesti brucha, často vracia, trpí silnými hnačkami a teplotami, ktoré sa môžu striedať so zimnicami,“ dodáva Paulína Kojnok zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Rizikové potraviny
- mäso, mleté mäso, mäsové výrobky, najmä z hydiny
- sušené alebo surové vajcia, vaječné výrobky (majonéza, plnené pekárenské a cukrárenské výrobky, rôzne krémy), zmrzlina
- syry, maslo a smotana zo surového alebo nepasterizovaného mlieka
- plody mora - varené kôrovce a mäkkýše, živé lastúrniky a ulitníky
- naklíčené semená, nakrájané ovocie, nepasterizované ovocné a zeleninové šťavy