Upozornil na neriešenú korupciu, klientelizmus či mafiánske maniere, ktoré trápia krajinu, a vyzval politikov na väčšiu zodpovednosť. Nie je pritom prvým, kto z vrchných cirkevných predstaviteľov v poslednom čase kritizoval vládnu garnitúru, s ktorou doteraz na prvý pohľad žili v symbióze. Čo sa zmenilo?
Po vražde novinára Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27) túži podľa prešovského metropolitu spoločnosť po pravde, a doteraz sme počuli len rozprávky a mýty. „Naša spoločnosť je citlivá na korupciu, klientelizmus, zneužívanie európskych fondov, podvody a mafiánske maniere. Slušní ľudia chcú, aby sa tieto veci riešili a vyriešili,“ povedal v kázni pred tisíckami veriacich Babjak a dodal, že v časoch morálneho úpadku potrebuje Slovensko jasný postoj politikov a ich zodpovednosť.
Tí najpovolanejší si jeho slová vypočuli priamo na púti z prvého radu. Premiérovi Petrovi Pellegrinimu (42) chýbali v jeho kázni aj pozitíva. „Hovorme si pravdu takú, aká je, nikdy ju nemeňme, ani nezakrývajme pred ňou oči, ale zase aj trošku nádeje a pozitívneho musí vždy zaznieť z pódií, či už je to kňaz, alebo je to politik alebo bežný občan,“ vysvetlil premiér. Vedľa neho sediaci predseda parlamentu Andrej Danko (43) si arcibiskupove slová zobral k srdcu. „Kázeň sa nekomentuje, kázeň sa prijíma,“ dodal. Kritika zo strany duchovných pritom zaznieva čoraz častejšie, čo doteraz nebývalo zvykom.
Na pohrebe Martiny Kušnírovej zase biskup priamo reagoval na milión eur na stole, ktoré vytiahol expremiér Robert Fico, a označil to za „ťažký cynizmus“. Predstavitelia katolíckej cirkvi nechceli priamo komentovať, či sa stotožňujú s ostrou kritikou spoločnosti z úst biskupa. „Máme nádej, že jeho slová povzbudenia i kritiky prinesú pozitívne ovocie pre katolíckych veriacich i všetkých ľudí dobrej vôle na Slovensku,“ povedal hovorca KBS Martin Kramara.
Milan Lach, pomocný prešovský gréckokatolícky biskup
25. januára 2016
Bohužiaľ, namiesto vecného dialógu a hľadania prijateľných riešení nahromadených problémov sme svedkami arogancie moci, utláčania a zastrašovania poctivých slušných ľudí, ktorí ešte našli v sebe statočnosť sa verejne angažovať. Týmto ľuďom nejde o politiku alebo politikárčenie. Ide im o dobro všetkých obyvateľov Slovenska, ktorí majú právo na primerane kvalitnú, dostupnú a dôstojnú zdravotnú starostlivosť.
Marek Forgáč, košický pomocný biskup
2. marca 2018
Ak sú v našej spoločnosti vodcovia, ktorí svojimi aktivitami, svojimi priateľstvami, svojimi kontaktmi, svojou činnosťou alebo aj nečinnosťou vytvárali a vytvárajú také ovzdušie, takú klímu, v ktorej sa darí rôznym formám zosobneného alebo organizovaného zla, tak títo majú nepriamu zodpovednosť za to, čo sa tu stalo. (...) A preto Slovensko dnes nechce vidieť stôl preplnený balíčkami bankoviek. Veď to je ťažký cynizmus!
Ján Babjak, prešovský gréckokatolícky arcibiskup
5. júla 2018
Nazvime veci pravým menom, nehrajme sa na moderných, kultúrnych a civilizovaných, a pritom upadáme do nekultúry, novodobého pohanstva. Upadáme na morálne dno, ktoré ešte nikoho neurobilo šťastným. Potrebujeme počuť jasný hlas nielen zo strany duchovných, ale aj svetských predstaviteľov, ktorý nám ohlási pravdu.
Biskup radšej nikoho nemenoval
Miroslav Kocúr, cirkevný analytik
Konštatovania o korupcii, klientelizme či nevyšetrení vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sú aj občianskym prejavom pána arcibiskupa Babjaka. Podporil tým túžbu občanov po spravodlivejšej spoločnosti. Sviatok svätých Cyrila a Metoda je cirkevným, ale aj spoločenským a národným sviatkom. Preto je namieste aj takáto aktualizácia. Keď si však uvedomíme, že medzi veriacimi sedeli na popredných miestach aj politici, ktorí majú za dianie v spoločnosti aj priamu zodpovednosť, tak vnímam jeho slová ako opatrnú snahu nikoho konkrétneho neurazi,ť a preto radšej nikoho nemenovať.