"Náš návrh by vytvoril zónu voľného obchodu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ so súborom spoločných pravidiel pre priemyselné tovary a poľnohospodárske produkty," uviedla vo svojom vyhlásení konzervatívny premiérka na zasadnutí vlády vo svojej letnej vidieckej rezidencii Checkers, 70 kilometrov severozápadne od Londýna.
Podľa agentúry Reuters Mayová v piatok zaistením dohody vnútri kabinetu o to, ako sa s EÚ vysporiadať, prekonala rozkoly medzi svojimi ministrami. Získala podporu pre návrh "priateľský k podnikaniu", ktorého cieľom je podporiť viaznuce rozhovory s brexitom. Mayová podľa agentúry zrejme presvedčila zástancov "tvrdého" brexitu v kabinete, aby podporili jej plán na udržanie tesnejších obchodných väzieb s EÚ. Naopak ale potvrdzuje svoje odhodlanie skoncovať s voľným pohybom osôb, nadradenosťou európskeho súdu a "obrovských" platieb do európskej kasy.
Mayová si tým ale možno koleduje o opätovné obvinenia zo strany Bruselu z toho, že chce len "vyzobávať čerešničky z torty". Šéf únijného vyjednávacieho tímu Michel Barnier koncom júna povedal, že hoci rokovania o brexite pokročili, pretrvávajú veľké a zásadné rozdiely v postojoch oboch strán. Podľa neho sa stále nepodarilo vyriešiť predovšetkým komplikovanú otázku režimu na hranici medzi Írskom a britským severným Írskom. "Po brexite si EÚ praje mať s Britániou ambiciózne partnerstvo, ako v obchode tak v bezpečnostnej oblasti. Ale musíme ho založiť na našich hodnotách a princípoch," poznamenal vyjednávač.
Jedným z nich pre EU27 je jednota vnútorného trhu, z ktorej Briti nemôžu "vyzobávať čerešničky na torte", autonómia rozhodovacieho procesu v EÚ a ochrana základných práv občanov EÚ. "To je kľúč pre našu budúcu spoluprácu v bezpečnosti," poznamenal Barnier.