Ako jediní na východnom Slovensku si tak vďaka aplikácii môžu naplánovať, kedy pôjdu vyniesť odpad. Nádoby s odpadom sú vybavené senzorom, ktorý nevysiela signál len do smartfónov, ale aj do systému smetiarom, ktorí následne vyšlú auto, aby vyviezli smetiaky.
Táto vymoženosť sa vzťahuje na dve lokality s najväčšou koncentráciou obyvateľov. „Nové stojiská sme vybudovali na uliciach Krátka a Chotčanská. Ide o lokality v centre sídliska Mier II. Každé stojisko obsahuje šachty so štyrmi päťkubíkovými kontajnermi na komunálny odpad, jednu šachtu s päťkubíkovým kontajnerom na plasty a jednu šachtu s dvomi kontajnermi na papier a sklo,“ priblížil projekt primátor mesta Ondrej Brendza.
Kontajnerové stojiská obsahujú senzory a sú polopodzemné. „Jedno takéto stojisko nahradí až 24 bežných 1 100-litrových kontajnerov na komunálny odpad a zhruba 10 nádob na separovaný zber,“ dodal primátor.
Výstavba a spustenie celého projektu zabrali tri týždne a celkové náklady dosiahli 62-tisíc eur. Vysoká počiatočná investícia sa z dlhodobého hľadiska oplatí, pretože ušetria na tom, že ku kontajnerom nemusia zbytočne posielať smetiarske autá, pokým senzory nevyšlú signál o naplnení.