Sedemdesiat policajtov z Národnej kriminálnej agentúry a zo Strednej odbornej školy Policajného zboru z Pezinka vpadlo cez víkend do auly Fakulty zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Banskej Bystrici. Výsledkom ich akcie bolo 20 zadržaných osôb - 13 futbalových rozhodcov, asistentov a delegátov. Zatkli aj 7 predstaviteľov klubov. Ako uviedla polícia, vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky obvinil celkom 21 osôb zo športovej korupcie. Ich mená nezverejnili. Policajný záťah súvisel s úplatkami v 3. až 5. lige, ktoré sú v pôsobnosti Stredoslovenského futbalového zväzu (SsFZ). „Zadržaní si mali nechať sľúbiť a následne prijímať úplatky vo výške 200 až 1 000 eur. Tie mali byť od predstaviteľov klubov za ovplyvňovanie výsledkov zápasov, ktoré mali zabezpečiť výhry vybraným klubom. Hlavným rozhodcom, asistentom a delegátom hrozí za zločin trest odňatia slobody na štyri až desať rokov a predstaviteľom futbalových klubov za prečin na jeden až päť rokov,“ informovala polícia.
Špičky SsFZ na seminári chýbali
Na pravidelnom letnom jednodňovom seminári pred začiatkom novej sezóny sedelo v aule fakulty zhruba 250 rozhodcov a delegátov. „V priebehu rokovania prišiel zrazu nečakaný zásah policajtov s maskami na tvárach i v uniformách. Všetci sme boli z toho veľmi prekvapení. Absolútne nik netušil, o čo ide. Policajti prečítali zoznam osôb, ktoré následne odviedli. Neposkytli nám žiadne bližšie informácie. Len povedali, že je to policajný zásah,“ opísal Novému Času dramatické chvíle jeden z prítomných, ktorý nechcel byť menovaný. Zadržaných eskortovali policajným autobusom na ďalšie vyšetrovanie do Bratislavy.
Na seminári chýbali najvyšší predstavitelia Stredoslovenského futbalového zväzu. Šéf Jozef Paršo oddychoval cez víkend v Kyjeve a jeho mobil bol nedostupný. Sekretára Ladislava Matejku sme zastihli v sobotu popoludní na chalupe. „Nebol som tam. Je dovolenkové obdobie. Nemám zoznam ľudí, ktorých zobrali. Ani neviem dôvod, prečo odišli na ďalšie vyšetrovanie. Z taktického hľadiska polície to bola ideálna príležitosť na to, aby ich odviedli. Nemám však podrobnejšie informácie, s čím súvisí ich zadržanie,“ povedal nám.
Kováčik nepozná mená zatknutých
Zadržanie obvinených sa podarilo aj vďaka dlhodobej súčinnosti polície so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ). Jeho prezident Ján Kováčik pre TA 3 potvrdil, že nepozná ani jedno meno zadržaného a tiež nevie, či je medzi nimi niekto z funkcionárov Stredoslovenského futbalového zväzu. SFZ už dávnejšie vyhlásil korupcii nulovú toleranciu. „V rámci našej dlhodobej spolupráce sa podarilo odhaliť prípad manipulácie futbalových stretnutí stredoslovenských regionálnych súťaží. Zväz poskytol pri vyšetrovaní prípadu orgánom činným v trestnom konaní maximálnu súčinnosť. Naším prvoradým záujmom je, aby bol akýkoľvek relevantný podnet na manipuláciu futbalových stretnutí dôkladne vyšetrený a aby zo záverov vyšetrovania boli vyvodené primerané dôsledky, či už v rovine civilnej, alebo športovej,“ reagoval vrcholný futbalový orgán.
Prehnitý korupčný systém v slovenskom futbale inkasoval v krátkom čase druhú ranu. Koncom júna disciplinárka zväzu začala konanie voči jedenástim hráčom a jednému trénerovi pre podozrenie z manipulácie zápasov. Všetkým zároveň dočasne pozastavila činnosť.