Krajina oficiálne prechádza z parlamentného na prezidentský systém, v rámci ktorého bude Erdogan nielen hlavou štátu, ale aj vlády. Erdogan bude mať obrovské právomoci a podľa kritikov získava až príliš veľkú moc, napísala tlačová agentúra AP.
Mevlüt Čavušoglu zostane tureckým ministrom zahraničných vecí a Süleyman Soylu ministrom vnútra. Zreorganizovaný kabinet bude mať menší počet ministrov - 16. Jeho členom sa stáva aj Erdoganov zať Berat Albayrak, ktorý predtým slúžil ako minister energetiky a teraz bude riadiť rezort financií. V tureckej ekonomike sa práve prejavujú náznaky nestability - vysoká inflácia, oslabenie meny či deficity štátneho rozpočtu.
Okrem 16 ministrov bude mať kabinet jedného viceprezidenta, Fuata Oktaya. Dosiaľ bol poradcom premiéra, ktorého úrad je už zrušený, uviedla agentúra DPA.
Do kabinetu boli vymenované aj dve ženy. Ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny sa stáva Zehra Zümrüt Selčuková. Bola ankarskou zástupkyňou v Asociácii žien a demokracie (KADEM), prepojenej s Erdoganovou dcérou Sümeyye. Ministerkou obchodu sa stáva Ruhsar Pekcanová.
"Dnes sa úspešne ukončila jedna z najdôležitejších demokratických premien našej krajiny v celej jej histórii," vyhlásil v pondelok Erdogan.
Na základe nového systému prezident zostavuje vládu, vymenováva ministrov, viceprezidentov a vysokopostavených štátnych úradníkov. Predtým zostavoval vládu premiér, a to zo zvolených členov parlamentu. Úrad premiéra teraz zanikol.