Armáda so spojencami o mesto Dará, kde v roku 2011 začali sýrske protivládne protesty, bojovala niekoľko týždňov. Mesto aj rovnomennú provinciu ovládali povstalci. Vo štvrtok do mesta vošla ruská vojenská delegácia a začala vyjednávať s rebelmi o odovzdaní mesta štátu. S odvolaním sa na svedkov a oficiálne zdroje o tom informovala agentúra Reuters. Podľa agentúry AP povstalci súhlasili s tým, že kontrolu nad mestom odovzdajú.
Aktivista Ahmad Masálma, ktorý podával správy z Dará, vo štvrtok AP povedal, že bojovníci súhlasili s vládnym návrhom, ktorý zahŕňa amnestiu. Umožnili, aby boli v štátnych inštitúciách znovu umiestnené symboly štátnej moci. Tí, kto s dohodou nesúhlasia, budú môcť s rodinami odísť do tých častí Sýrie, ktoré sú stále v rukách rebelov. Dohovor z Dará sa podobá dohode, ku ktorej vláda a jej spojenci dospeli aj v iných častiach Sýrie. Ochrancovia ľudských práv tento postup označujú za program politického a demografického inžinierstva, ktorého zmyslom je upevniť moc prezidenta Bašára Asada.
Ťažké boje v provincii Dará začali 19. júna, povstalecké časti provinčného strediska armáda obkľúčila v pondelok. Boje podľa AP neprežili desiatky ľudí, medzi nimi najmenej 160 civilistov. Guvernér Dará povedal, že vláda teraz kontroluje 80 percent mesta. Sýrske štátne médiá tvrdia, že povstalci pristúpili na to, že odovzdajú ťažké a stredne ťažké zbrane. Dohoda ďalej počíta s rozmiestnením ruskej vojenskej polície, ktorá bude zaisťovať poriadok a umožní vláde prevziať úrady.
Podľa aktivistov ruskí vyjednávači povstalcom neodporučili, aby odchádzali do provincie Idlib, kam sa stiahli odporcovia vlády a tiež radikáli z iných častí Sýrie. Rusi upozorňujú, že tam v ťažkých podmienkach žije milión ľudí, čelia náletom a zrejme budúcej ofenzíve. "Idlib je krematórium," citoval ruského vyjednávača jeden z aktivistov, ktorý nechcel byť menovaný. Podľa ochrancov ľudských práv kvôli bojom v Dará odišlo z domovov 300 000 ľudí a väčšina sa vydala k západnej hranici s Jordánskom a Golanskými výšinami okupovanými Izraelom. Mnohí sa teraz začali vracať, ale humanitárne organizácie nemajú možnosť sa k ľuďom, ktorí sú na úteku, dostať a dopraviť im pomoc.