Obvinenia oznámil podľa agentúry AP prvý námestník amerického ministra spravodlivosti Rod Rosenstein na základe výsledkov vyšetrovania tímu zvláštneho vyšetrovateľa FBI Roberta Muellera, ktorý sa okolnosťami údajného ruského zasahovania do volieb dlhodobo zaoberá.
Všetci obvinení sú príslušníci ruskej vojenskej rozviedky GRU, ktorí sa podľa Američanov dopustili útokov na počítače kancelárií Demokratickej strany, vrátane pracovnej skupiny riadiacej predvolebnú kampaň demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej. Obvinení sú aj z toho, že potom zverejnili na internete ukradnuté e-maily niekoľko mesiacov pred voľbami. Demokrati už dlhodobo vinia GRU z útoku na svoje počítače s cieľom poškodiť Clintonovú a ovplyvniť voľby v prospech Donalda Trumpa, ktorý ich nakoniec vyhral.
"Internet umožňuje zahraničným nepriateľom napadnúť Američanov novými a nečakanými spôsobmi," povedal v piatok Rosenstein s tým, že slobodné a spravodlivé voľby sú tvrdo vybojovaný výdobytok demokracie. Vždy sa podľa neho nájdu nepriatelia, ktorí sa budú usilovať o to, aby sa v USA vyostrovali vnútorné rozpory, a snažiť sa Američanov miasť, rozdeľovať a nakoniec si ich podmaniť.
Muellerov tím doteraz obvinil už 20 ľudí a tri spoločnosti z podielu na kontroverzných aktivitách. Sú medzi nimi štyria bývalí členovia tímu vedúceho predvolebnej Trumpovej kampane, poradcovia z Bieleho domu a 13 Rusov obvinených z účasti na skrytej, ale intenzívnej dezinformačnej kampani v sociálnych médiách.
Rosenstein zároveň povedal, že v obvinení nie je nič o tom, že nejaký zločin v tejto súvislosti spáchal americký občan alebo že hackerské útoky "ovplyvnil sčítanie volebných hlasov či zmenil výsledok volieb". Rosenstein o obvinení už informoval Donalda Trumpa, ktorý je teraz na návšteve v Británii a ktorý sa má v pondelok v Helsinkách stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.