V piatok o tom informovalo kenské ministerstvo pre cestovný ruch a divo žijúce zvieratá. Uviedlo, že ide o "bezprecedentný" počet úmrtí za obdobie vyše desiatich rokov, čo sa podobné presuny uskutočňujú.
Osem uhynutých nosorožcov patrilo do skupiny 11 nedávno premiestnených jedincov. Presun do nového parku Tsavo East National Park sa realizoval minulý mesiac v nádeji, že sa tam zvýši ich populácia. Zvyšné nosorožce, ktoré prežili, teraz monitorujú, či sa u nich neprejavuje ochorenie.
Ministerstvo spresnilo, že vyšetrovaním sa zistilo, že "smrť spôsobila otrava soľou, keďže zvieratá pri príchode do nového prostredia konzumovali vodu s vyšším stupňom slanosti", než boli zvyknuté. "Vysoký stupeň slanosti viedol k dehydratácii, ktorá spustila mechanizmus smädu, čo vyústilo do nadmerného príjmu slanej vody, a to problém ešte zhoršilo," dodalo ministerstvo, ktoré citovala tlačová agentúra DPA.
Ministerstvo tiež oznámilo, že pristúpi k disciplinárnym trestom, ak zistí, že došlo k porušeniu predpisov či nedbalosti. Zamestnanci ministerstva informovali, že prebiehajúci presun celkovo 14 nosorožcov pozastavili a tie živočíchy, ktoré premiestnenie do nového parku prežili, starostlivo sledujú.
Táto strata "je úplnou katastrofou", uviedla podľa tlačovej agentúry AP popredná kenská ochrankyňa prírody Paula Kahumbuová z charitatívnej organizácie WildlifeDirect. Ochrancovia prírody a divo žijúcich zvierat v Afrike tvrdo pracujú na tom, aby poddruh nosorožcov ostronosých (čiernych) ochránili pred pytliakmi, ktorí ich lovia kvôli rohom a tými potom zásobujú ilegálny ázijský trh.