Najmä však dve krajiny, ktoré sa v ňom stretli - Francúzsko a Chorvátsko. Pred dvadsiatimi rokmi sa stretli v semifinále. Teraz si to rozdali v zápase o zlato. Presnejšie o šesť kilogramov 18-karátového zlata, z ktorého je vyrobená trofej určená pre víťaza, a ktorej trhová cena je podľa údajov Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA takmer 180-tisíc eur. Pre fanúšikov oboch táborov je najmenej podstatná. Im ide o národnú prestíž, ktorá sa kilogramami zlata vyčísliť rozhodne nedá.
V oboch krajinách sa na nedeľné vyvrcholenie 21. MS v Rusku starostlivo pripravovali a o 17. hodine sa tam zastavil čas. Stíchli ulice, vyprázdnili sa dovolenkové letoviská. Všade sa sledoval športový vrchol roku 2018 - finále futbalových MS. Kým Francúzi sa od začiatku spomínali medzi favoritmi, Chorváti šokovali celý futbalový svet, ktorý zrazu začal držať palce tejto balkánskej krajine, ktorá bojovala o svoj premiérový titul majstra sveta.
Aj preto balkánska krajina prežívala finálový súboj oveľa intenzívnejšie. Šachovnicové červeno-biele vlajky, dresy, tričká a ďalšie suveníry sú od stredy vypredané, rovnako aj aktuálne dresy súčasných hviezd Vatrenich - Modriča, Rakitiča, Mandžukiča, atď.
Futbalový ošiaľ zachvátil dovolenkové destinácie
Záhreb, Split, Rijeka, Zadar či Osijek. Námestia najväčších chorvátskych miest boli v nedeľu zaplavené futbalovými fanúšikmi, ktorí zapaľovali svetlice, spievali a skandovali pred veľkoplošnými obrazovkami. Moskovský finálový duel MS 2018 tímu od Jadranu proti Francúzsku však rovnako intenzívne prežívali aj v baroch prímorských letovísk.
Chorváti už semifinálovým triumfom nad Anglickom 2:1 pp prekonali svoj doteraz najväčší úspech, keď na MS 1998 vo Francúzsku generácia Prosinečkiho, Šukera a spol. vybojovala bronz. Posledný mesiac zase svet uchvacovali Modrič, Rakitič, Perišič či penaltový mág v bránke Subašič. „Myslím si, že súčasná generácia je naozaj ešte o niečo lepšia ako tá pred 20 rokmi. Správne pobláznili celú našu krajinu, urobili nás šťastnými. Všetci sú skvelí, hoci najpopulárnejší je zrejme Modrič, ktorý je futbalovým Mozartom a mužstvo výborne držal Subašič,“ povedal Novému Času Jure, majiteľ baru Paja v dedinke Srima pri Vodiciach.
Aj on sa počas zápasov musí s celou rodinou poriadne obracať, veď na terase pred dvoma obrazovkami sa podľa neho od osemfinále zakaždým tiesnilo až okolo 200 hostí! V nedeľu pred piatou sa aj napriek krásnemu počasiu neďaleké pláže postupne vyprázdnili a ľudí zlákal futbal. „Som rád, že aj dovolenkári z iných krajín fandia spolu s nami Chorvátsku. Pije sa hlavne pivo, niekedy ani nestačíme vymieňať sudy,“ smial sa barman vystrojený od rána v šachovnicovej kravate i ponožkách. Pred zápasom veril, že piť na oslavu sa bude aj ďalší týždeň: „Spokojní sme boli už s postupom do finále a mužstvo bude celé Chorvátsko v každom prípade vítať veľkolepo. Keď sme už však tak ďaleko, všetci si hovoríme ‚idemo po zlato‘!!!“ veril včera.
Chorváti držali palce aj v Bratislave
Povzbudzovali všetci! Na dobrovoľnej hasičskej stanici v Devínskej Novej Vsi povzbudzovali počas nedeľného finále Chorvátov mladí aj starí. Keďže väčšina z nich má chorvátske korene, držali palce svojim tak silno ako len vedeli. Všade bolo cítiť rodinnú a srdečnú atmosféru a tiež vieru vo výhru svojho tímu.
Darius Krajčír (31)
Najdôležitejšie zápasy pozeráme všetci spolu tu na zbrojnici. Hecujeme sa aj s našimi kamarátmi v Chorvátsku, kto dá lepšiu fotku z futbalu. Na Chorvátsko som veľmi hrdý a som rád, že sme si takí blízki so Slovákmi a tiež na tých chalanov, ktorí na trávniku nechali srdce aj dušu a všetku svoju energiu.
Pavol Goldstein (28)
Podporujem ich ako najviac viem, aktívne fandíme tu na zbrojnici a vzájomne sa podporujeme aj s našimi priateľmi v Chorvátsku.
Deborah Jendruchová (26)
- Mali sme zriadenú fan zónu, posledné zápasy sme pozerali spolu. Máme chorvátskekorene a som hrdá na to, že taká malinká krajina sa dostala až do finále.