Polícia radí, čo robiť, aby ste sa nedostali do problémov. Čo hrozí vodičovi, ak si sadne za volant opitý a môže si u nás dopriať cyklista jedno pivo, alebo to má zakázané?
Nielen po vypití piva, vína či tvrdého alkoholu nafúkate. Policajti z prezídia testovali, či by pri konzumácii bežných potravín prešli dychovou skúškou. Pri väčšine produktov stopy alkoholu nezistili, našli sa aj také s pozitívnym výsledkom. „Výsledok okamžitej dychovej skúšky ihneď po použití ústnej vody sa skončil najvyšším číslom, nižšiu hodnotu sme zaznamenali aj pri jednom z testovaných nealkoholických pív,“ zhodnotila hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová. Ako však doplnila, po 15 minútach už pri týchto dvoch výrobkoch policajti nafúkali hodnotu nula promile. Podobné testy robili aj pivovarníci a tiež zistili alkohol v dychu po bežných potravinách.
Čo obsahuje viac alkoholu ako pivo
Ľubomír Straka z Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Univerzitnej nemocnice Martin vysvetlil, prečo je dôležitá čakacia doba 15 minút. „Je nevyhnutná kvôli alkoholovým výparom, ktoré v ústnej dutine ostávajú ešte zhruba 5 až 10 minút v rôznych záhyboch, dutých priestoroch pod plombami či v zubných kazoch,“ vysvetlil Straka. Na Slovensku je u vodičov nulová tolerancia na alkohol, v niektorých krajinách vám nejaký ten pohárik polícia toleruje. Avšak sú krajiny, kde prísnejšie posudzujú profesionálnych a začínajúcich vodičov.
Požiadajte o neskoršie fúkanie
Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru
- Verejnosť preto upozorňujeme na právo požiadať policajnú hliadku fúkať o 15 minút po zastavení, aby sa z tela odbúral minimálny alkohol zastúpený vo výrobkoch každodennej spotreby.
Vodič auta a alkohol
- Na Slovensku platí nulová tolerancia alkoholu
- Pri jazde do 0,48 mg/l (1 promile) ide o priestupok, za ktorý hrozí pokuta od 150 eur do 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov.
- V prípade, ak je u vodiča zistená vyššia hladina alkoholu ako 0,48 mg/l (1 promile), ide o trestný čin „ohrozenia pod vplyvom návykovej látky“. Páchateľ môže byť potrestaný odňatím slobody až na dva roky. Súd môže uložiť aj trest zákazu činnosti na jeden až 10 rokov.
Povolený alkohol v zahraničí
0 promile - Slovensko, Maďarsko, Česká republika, Ukrajina, Rusko
0,2 promile - Poľsko, Cyprus
0,5 promile - Bulharsko, Čierna Hora, Francúzsko, Chorvátsko, Nemecko, Španielsko, Taliansko
0,8 promile - Veľká Británia
(u niektorých skupín vodičov môžu byť povolené nižšie hodnoty)