Vladimir Putin (65) na schôdzku s Donaldom Trumpom (71) meškal niekoľko desiatok minút, no po jeho príchode sa najmocnejší muži sveta vrelo privítali. Obaja potom strávili viac ako dve hodiny za zatvorenými dverami len medzi štyrmi očami. Čo sa medzi nimi odohralo?
Protesty aktivistov v uliciach
Počas samitu Putina s Trumpom protestovalo v uliciach Helsínk viac než tucet ľudskoprávnych a environmentálnych organizácií a približne 1 500 aktivistov. „Trump a Putin: Zastavte zločiny proti ľudskosti v Čečensku,“ tento nápis premietala americká organizácia Human Rights Campaign v pondelok v noci na stenu paláca vo fínskej metropole. Členovia hnutia Greenpeace zase vyvesili na kostol v centre Helsínk veľkú plachtu s kritickým nápisom: „Rozohrejme naše srdcia, nie našu planétu.“ Reagovali tak na rozhodnutie Trumpa o odstúpení USA od parížskej klimatickej dohody.
Taktické manévre na začiatok
Ruský prezident priletel do Helsínk s polhodinovým meškaním, čo posunulo celý program samitu hláv dvoch superveľmocí. Vladimir Putin je dlhodobo známy tým, že dochvílnosť nie je jeho silná stránka a svojich štátnických partnerov na seba necháva rád čakať aj niekoľko hodín. V minulosti sa dostavil neskoro napríklad na stretnutie s pápežom Františkom, bývalým ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovičom či britskou kráľovnou Alžbetou II. V tomto prípade však Putinovi taktika nevyšla, keďže Donald Trump, ktorý bol v Helsinkách už od nedele, si počkal a do prezidentského paláca vyrazil z hotela až po príchode ruského prezidenta.
Putin s Trumpom zoči-voči
Prezidenti rokovali viac než dve hodiny medzi štyrmi očami za zatvorenými dverami len za prítomnosti tlmočníkov. Neskôr sa k ním pridali na pracovnom obede ďalší členovia ich delegácií na čele s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom a jeho americkým náprotivkom Mikeom Pompeom. Analytici upozornili, že sa stretli politickí matadori Putin s Lavrovom, ktorí majú vyše desaťročné skúsenosti s medzinárodnou politikou, a relatívni nováčikovia Trump s Pompeom, ktorí majú len niekoľkomesačné zahranično-politické skúsenosti. „Dobrý začiatok, veľmi dobrý začiatok pre každého,“ opísal po schôdzke Trump. Diskutovali pritom o viacerých veciach, ktoré obe veľmoci rozdeľujú - vojna v Sýrii, vývoj zbraní, anexia Krymu či sankcie. Trump tvrdil, že s Putinom chcel byť sám najmä preto, aby si o Putinovi urobil vlastný obraz a obával sa o únik informácií.