Projekt v hodnote vyše 1 miliardy USD, ktorý má zabezpečovať dodávku bridlicovej ropy zo západného Texasu k Mexickému zálivu, sa tak predraží. Je to prvý verdikt v neprospech veľkého energetického projektu v USA od vstupu dovozných ciel do platnosti.
Prevádzkovateľ ropovodov a plynovodov Plains All American Pipeline požiadal vládu o výnimku z dovozných ciel na oceľ s tým, že oceľ na výstavbu časti systému ropovodov Cactus II určeného na prepravu suroviny z ložísk na západe Texasu do exportných centier pozdĺž Mexického zálivu plánuje doviezť z Grécka. V žiadosti uviedol, že požadovanú oceľ produkujú len tri oceliarne na svete a ani jedna sa nenachádza v USA. Ministerstvo obchodu ale žiadosť zamietlo s tým, že adekvátnu surovinu môže firma kúpiť aj na domácom trhu.
Podľa americkej firmy je zamietnutie "nespravodlivé," nakoľko dohodu s Grékmi podpísali minulý rok, teda ešte pred zavedením dovozných ciel. Oceľ stále plánuje doviezť z Grécka, nevie však o koľko by sa celý projekt mohol predražiť. V súčasnosti sa hodnota projektu odhaduje na 1,1 miliardy USD (938,57 milióna eur).
Americký prezident Donald Trump rozhodol o zavedení dovozných ciel na oceľ a hliník vo výške 25 % a 10 % začiatkom tohto roka. Voči väčšine krajín boli clá zavedené už v marci, voči Európskej únii, Kanade a Mexiku od júna. Za určitých okolností však vláda môže udeliť výnimku, napríklad, ak na americkom trhu nemôžu firmy získať oceľ v požadovanej kvalite, kvantite, alebo v požadovanom čase.
V pondelok hovorca amerického ministerstva obchodu uviedol, že ministerstvo najnovšie schválilo 267 žiadostí o udelenie výnimky na dovoz ocele. Omnoho viac žiadostí, až 452, však zamietlo. Celkovo bolo do dnešných dní podaných okolo 26 400 žiadostí o udelenie výnimky.