Príslušný dekrét s podpisom prezidenta Vladimira Putina zverejnil Kremeľ. Tajné laboratóriá chemických zbraní boli podľa médií nedávno zničené. Prezidentov výnos nariaďuje ruskej vláde a úradom v Saratovskej oblasti, aby počas šiestich mesiacov podnikli potrebné kroky a poskytli financie na zabezpečenie vyváženého rozpočtu mesta, ktoré v minulosti malo krycie názvy Volsk-17 a Volsk-18. Mestečko má asi 5 500 obyvateľov, poznamenal server Newsru.com.
Šichany, ktoré ležia v Povolží asi 730 kilometrov juhovýchodne od Moskvy, sú sídlom odbočky ruského Štátneho vedeckovýskumného ústavu organickej chémie a technológie (GNIIOChT), ktorý vývoj armádnych otravných látok zastrešoval. Mesto, až doteraz nedostupné pre cudzincov a Rusom prístupné len na zvláštne povolenie, sa delí do niekoľkých sektorov; armádny výskum bol sústredený do zóny Šichany-5.
Keď Rusko vlani v súlade s medzinárodnou zmluvou ukončilo likvidáciu svojich chemických zbraní, bolo rozhodnuté o strhnutí objektov výskumného ústavu. "Budovy, kde sa vyvíjali jedy, ničia. Každý úlomok sutiny je pritom spaľovaný v špeciálnej peci s teplotou 800-1200 stupňov. Ani potom nie sú úlomky bezpečné, odvážajú ich do špeciálneho úložiska," napísala v májovej reportáži z uzavretého mesta ruská tlačová agentúra RIA Novosti. Britská tlač vtedy špekulovala, že objekty v Šichanoch sa likvidujú pred príchodom expertov z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), aby im tak Rusi zabránili vyšetriť otravu Skripaľovcov a nájsť v Šichanoch dôkazy.
Ďalší osud výskumného ústavu je neistý. V Šichanoch kolujú fámy, že ústav úplne zrušia, zatiaľ čo mestskí zastupitelia tvrdia, že bude fungovať do roku 2025. "Naša továreň, ktorá je odbočkou moskovského ústavu GNIIOChT, stále funguje. Nevieme, čo sa s ňou stane po otvorení mesta," povedala v stredu agentúre AFP hovorkyňa miestnej radnice Julija Erchovová.
V Rusku dodnes existujú asi štyri desiatky uzavretých miest, dodala AFP a pripomenula, že za sovietskych čias sa utajovala aj poloha týchto miest.