„Zatiaľ však ide len o podozrenie, momentálne zisťujeme epidemiologickú súvislosť a čakáme na laboratórne výsledky testov,“ informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia, ktorá prevádzkuje nemocnice v oboch mestách.
Obe deti previezli do michalovskej nemocnice. „Jedno bolo ošetrené ambulantne a už je v domácej liečbe, druhé v piatok hospitalizovali,“ spresnila Fedáková. K piatkovému ránu bolo podľa nej na tamojšom infektologickom oddelení hospitalizovaných 20 pacientov s osýpkami, z toho troch prijali vo štvrtok.
Ako uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková, od začiatku mája k 19. júlu evidujú na dolnom Zemplíne 249 prípadov osýpok. Z toho 122 je laboratórne potvrdených. „V okrese Michalovce je zaznamenaných 240 ochorení, v okrese Sobrance bolo evidovaných 9,“ spresnila s tým, že hospitalizáciu si vyžiadalo 195 pacientov. Z celkového počtu ochorení je 7 importovaných z Veľkej Británie a 9 profesionálnych. „U 8 chorých detí ochorenie komplikoval zápal pľúc,“ dodala.
Mimoriadna situácia
K 17. júlu bolo v Michalovskom okrese zaočkovaných 3 005 osôb, medzi ktorými sú aj zamestnanci michalovskej nemocnice. Čo sa týka Trebišovského okresu, tamojší Regionálny úrad verejného zdravotníctva vydal 13. 7. verejnú vyhlášku o povinnom doočkovaní osôb od 15 mesiacov do 18 rokov. V okrese Vranov nad Topľou zatiaľ podľa Račkovej neboli potrebné protiepidemické opatrenia. V súvislosti s epidémiou osýpok vyhlásili pre okr. Michalovce minulý týždeň mimoriadnu situáciu.
Ako sa chrániť
- Dodržiavať hygienu rúk
- Nezdržiavať sa v ohniskách nákazy
- Vyhýbať sa miestam, kde by mohol byť pohyb chorých
- Najúčinnejšia prevencia je očkovanie