Fajčiari elektronických cigariet musia podľa Daily Mail platiť až o 65% vyššiu poistku, než nefajčiari. Rovnako je to aj u klasických fajčiarov. Expert Kevin Pratt povedal: "Užívanie nikotínu v akejkoľvek forme, vrátane náplastí a žuvačiek znamená, že budete považovaný za fajčiara. Ak chcete mať poistné nižšie, musíte byť minimálne 12 mesiacov bez nikotínu."
"Ak už máte životnú poistku a prestanete fajčiť, určite stojí za to, aby ste to povedali, pretože vám môžu poistku upraviť. Prípadne vám možno uvedú novú cenovú ponuku pre nefajčiara." Pán Pratt taktiež uviedol, že nerobí rozdiel medzi fajčením obyčajným cigariet a elektronických cigariet, pretože vedecké štúdie o vplyve na zdravie ešte nedosiahli žiadne výsledky.
Taktiež sa nerozlišuje to, koľko cigariet človek denne vyfajčí. Poisťovne v Británii a ich združenie uviedlo, že údaje o elektronických cigaretách a ich vplyve na zdravie sú nepresvedčivé. Royal College of Physicians zase tvrdí, že verejnosť môže byť ubezpečená, že elektronické cigarety sú oveľa bezpečnejšie ako klasické.
Štúdie však naznačujú, že obsah nikotínu a tabaku v elektronických cigaretách stále predstavuje zdravotné riziko. Jedna zo štúdií naznačuje, že tehotné ženy, ktoré fajčili elektronickú cigaretu alebo nosili nikotínovú náplasť, zvyšujú riziko úmrtia dieťaťa. Výskum zistil, že nikotín v akejkoľvek forme môže zvýšiť riziko náhlej smrti dojčiat.
Charlie Campbell z Association of British Insurers povedal: "Hoci existujú dôkazy, že samy o sebe elektronické cigarety nie sú také škodlivé ako tradičné cigarety, dĺžka života fajčiara elektronickej cigarety je stále nižšia ako u nefajčiarov."