Len v minulom týždni preverili 14 prírodných kúpalísk a ďalších vodných plôch obľúbených medzi Slovákmi. V testovaní budú pokračovať aj v nasledujúcom období. Na čo by ste si mali dať pozor skôr, ako sa vrhnete do vody?
Regionálne úrady verejného zdravotníctva pokračovali v kontrole vodných plôch na Slovensku. „Pokračovalo aj monitorovanie kvality vody na kúpanie v prírodných vodných plochách, ktoré majú neorganizovanú rekreáciu a sú bez prevádzkovateľa,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas. Na takýchto plochách nie je povinná prítomnosť plavčíka. „Kúpanie v takýchto vodách, aj keď ich kvalitu rozbormi kontrolujú orgány verejného zdravotníctva, je na vlastné riziko,“ upozornil šéf našich hygienikov.
Plavčík však musí byť na plochách s organizovanou rekreáciou. To sú spravidla také, kde sa vyberá aj vstupné. Okrem 14 prírodných kúpalísk a ďalších vodných plôch sa pozreli aj na bazény. Ku koncu minulého týždňa malo na Slovensku povolenie na prevádzku 173 kúpalísk s 567 bazénmi.
ZÁSADY KÚPANIA V PRÍRODNÝCH PLOCHÁCH
Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky
- Nevstupujte do neznámej stojatej či tečúcej vody.
- Do hlbokej vody by sa mali odvážiť iba zdatní plavci, no ani tí nikdy nie jednotlivo.
- Nepreceňujte svoje schopnosti a sily.
- Nevstupujte do vody, ktorá na základe senzorických vlastností (farba, zákal, priehľadnosť) pôsobí odpudivo.
- Nevstupujte do zelenej vody s premnoženými riasami a sinicami a nahromadeným odpadom.
- Nekúpte sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo a v okolí ktorých ste našli uhynuté vtáky a zvieratá.
- Rešpektujte označenia o zákaze kúpania a upozornenia v okolí vodnej plochy a pokyny prevádzkovateľov vodných kúpalísk.