Tam, kde sa prúdmi liala rozbesnená riava, v nedeľu opäť vládol pokoj a mier. V Malej Studenovodskej doline, ktorá bola vo štvrtok celá pod vodou a ani v piatok sa tam turisti od Rainerovej chaty nemali šancu dostať, to vyzerá, akoby sa ňou ani žiadna pohroma neprehnala. Kvety sa natŕčajú k horskému slnku, všade poletujú motýle a štebocú vtáky. Lavička cez Studenovodský potok, ktorú strhol vodný živel, bola opravená už v sobotu ráno.
Na pohromu v Tatrách sa prišla pozrieť aj pani Vilma (73) zo Spišskej Novej Vsi. „Chodím do Tatier rada a vždy, keď sa to dá. Čakala som tu spúšť a tu je všetko v norme. Dokonca aj táto lavička, o ktorej všetci hovoria, že tu nie je, je už opravená. Krásny letný deň, žiadna apokalypsa,“ tešila sa.
Tam, kde v piatok turisti riskovali život pri robení si adrenalínových fotiek, sa cez víkend opäť spokojne kochali tatranskou nádherou. Vychutnávali si aj krásny pohľad na Studenovodské vodopády zo železnej lavičky, ktorá veľkú vodu prežila.
Hotel na odpis
Problémy po prívalových dažďoch, keď za jedinú noc spadlo niekde až 125 litrov na štvorcový meter, však stále majú ľudia v podhorí. Rozbesnený Studenovodský potok si vytvoril nové koryto a obyvateľom voda zobrala doslova časť ich pozemku. Zle je na tom aj Hotel Hills v Tatranskej Lomnici, ktorý bol pod vodou a v panike odtiaľ počas lejakov evakuovali 120 ľudí. Po opadnutí vody sa ukázala celá skaza a jednu časť hotela budú musieť úplne zrekonštruovať.
POVODEŇ ROZHÁDALA LESNÍKOV A OCHRANÁROV
V súvislosti s následkami silnej búrky sa vyostrila polemika medzi lesníkmi a ochranármi. Lesníci tvrdia, že keby neboli striktné bezzásahové územia v Tatrách, tak sú následky povodne menšie.
Pavol Fabián, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u
- N ajväčšie škody sú v Javorovej doline a Zadných Meďodoloch. Práve v týchto lokalitách sa výmera odumretých porastov v bezzásahovej zóne za posledných desať rokov zväčšila na 70 %. Teraz sa ukázalo, aký dôležitý je zdravý a predovšetkým živý les. Ochranármi vynútené plošné odumieranie horských lesov a znemožnenie starostlivosti o vodné toky v tomto území prináša v čase povodní smutné výsledky vo forme obrovských škôd. A to nielen na prírodnom prostredí, ale priamo ohrozuje aj ľudské životy .
Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP-u
- Skúsenosti potvrdzujú, že živý les najmä v kombinácii s porastom machu má výrazne vyššiu vodozádržnú funkciu ako vyrúbaná holina. Dokonca aj popadané stromy dokážu v pôde udržiavať vyššiu absorpčnú schopnosť ako plošný výrub. V súčasnosti má TANAP v bezzásahovej zóne približne 40% územia. A dominantnú časť tvoria skaly a kosodrevina. Pri takom množstve zrážok, aké padli lokálne vo Vysokých Tatrách najmä nad hornou hranicou lesa, je obviňovanie bezzásahových zón absolútne nezmyselné. Problém treba vidieť v zmene klímy, ktorá sa prejavuje aj lokálnymi povodňami.