Na ministerstve obrany pod vedením národniarskeho nominanta Petra Gajdoša (59) začali pracovať na novom zákone. Avizujú, že riešiť budú profesionálnu vojenskú službu, pričom prioritou je navýšenie platov. Generálny tajomník rezortu Ján Hoľko však popri tom vyhlásil, že nie je vylúčené, že znovu zavedú základnú vojenskú službu.
Vysoký štátny úradník tvrdí, že nemôže o takomto kroku hovoriť dopredu, ale o niečom podobnom u nich v rezorte uvažujú. „V roku 2005 vznikli ozbrojené sily (OS) ako profesionálni vojaci. Dovtedy sme mali poloprofesionálne OS, lebo bola povinná vojenská základná služba. Nepamätám si, a mám dobrú pamäť, že by v tej dobe sa uskutočnila celonárodná diskusia o tom, či ideme zrušiť vojenskú základnú službu, aké sily potrebujeme,“ posťažoval sa Hoľko. Povinnú vojenčinu zrušil vtedajší minister obrany SDKÚ Juraj Liška. „My musíme vytvoriť legislatívny rámec na tom, čo ten branný zákon, ktorý je urobený, čo treba v ňom zmeniť. Tu mienime urobiť komplexný návrh znenia legislatívy, ktorá zabezpečuje obranyschopnosť SR,“ dodal Hoľko. Na priamu otázku, či sa uvažuje o znovuzavedení vojenskej služby, odpovedal pomerne jasne.
Konštatuje, že treba otvoriť diskusiu o tom, akým spôsobom zabezpečiť ochranu SR v podmienkach 21. storočia. „Na základe zhoršujúcej sa situácie nie je vylúčené, že tak ako iné krajiny komunikujú o tom, že dočasne povolajú niektoré zálohy, alebo vytvoria inštitút základnej alebo povinnej vojenskej služby, ale nehovoríme dopredu, že to ideme zaviesť. Ideme preskúmať všetky možnosti,“ dodal Hoľko. Pred časom po kauze bozkávania kapitánskych výložiek o vojenčine básnil aj Andrej Danko. „Chlapec, ktorý ju absolvoval, cítil ruku autority,“ hovoril.
Potrebná vraj nie je
Bývalý minister obrany Ľubomír Galko z SaS si myslí, že sa treba uberať smerom kvalitne vyzbrojenými a vycvičenými silami. „Máme dnes úzko špecializované sily a návrat späť by bol veľmi bolestný. Máme všetko rozpredané, nemáme na to infraštruktúru, stratili sme vojenské spôsobilosti. Skôr si myslím, že vojakom, ktorí sú na nižších pozíciách, treba dať vyššie platy minimálne o 15 %,“ hovorí Galko.
Po zverejnení Hoľkových slov ministerstvo obrany tak jasne o návrate vojenčiny nehovorí. Tajomník podľa hovorkyne Danky Capákovej len uviedol, že je potrebná diskusia o zabezpečení obrany SR. „A ako jeden z príkladov uviedol opätovne zavádzanie povinnej vojenskej služby v iných štátoch. Zdôraznil, že my ju nejdeme zaviesť, ale ideme preskúmať všetky možnosti, ako zabezpečiť obranu SR,“ povedala Capáková. Dodala, že v súčasnosti je jedinou legálnou možnosťou prípravy občanov na obranu vlasti profesionálna služba v ozbrojených silách či dobrovoľná vojenská príprava.
Ako fungovala vojenská príprava
- pôvodne trvala 24 mesiacov, neskôr len 12 a napokon 6 mesiacov
- po mesiaci na prijímači boli vojaci rozdelení po kasárňach
- kto odmietol povinnú vojenčinu, skončil ako civilkár, väčšinou v nemocniciach
- poslední vojaci narukovali v roku 2005
- exminister obrany Juraj Liška zastavil povolávanie brancov na festivale Pohoda
- slovenská armáda od roku 1993 povolala celkovo 270-tisíc brancov
- mesačný žold bol 400 korún (zhruba 13 eur)