V Národnej prírodnej rezervácii Senianske rybníky pribudlo 15 nezvyčajných obyvateľov. Popri zástupcoch vzácnych druhov vtákov si tu začali nažívať ovce a kozy. Chráneným operencom pomôžu udržiavať čo najlepšie prostredie. Ako prírodné a ekologické kosačky šetrným spôsobom spasú nežiaducu zeleň a vzácne vtáky tak nebude rušiť rachot zapáchajúcich kosačiek.
Ovečky a kozy sem ochranárom zapožičala Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko. Dokážu nahradiť kosačky, ktorými sa donedávna udržiavali hrádze. „Spásanie je šetrnejšie, nerobia hluk a nezapáchajú. Oproti klasickým metódam kosenia je to oveľa ekologickejší spôsob,“ vysvetľuje strážca Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat Ľubomír Hrinko. Navyše majú aj ďalšie výhody. „Kosačky sa na niektoré miesta vôbec nedostanú, no zvieratá áno. Ovce spásajú spodné časti bylín, na ktorých kosačka zreže len vrch. Kozy majú radšej ostatné byle, kroviny a náletové dreviny,“ vysvetľuje poľnohospodár Maroš Hojdan. Ochranári zdôrazňujú, že pastva zabráni zarastaniu územia náletovými drevinami a veľmi efektívne likviduje rôzne agresívne rastliny, ktoré vytláčajú pôvodné druhy.
Ovce a kozy kopytami tiež kypria pôdu, čím vytvárajú podmienky na rozmnožovanie chráneného kvetenstva či hmyzu. Ich trus živí rôzne druhy chrobákov či vtákov. „Zvieratá chodíme pravidelne kontrolovať, nosíme im vodu a soľ. V Sennom ostanú až do jesene a na jar sa vrátia znova,“ hovorí zoologička Zuzana Argalášová.
Brehár čiernochvostý
Jeho najväčšie počty boli zaznamenané práve v Sennom. Charakteristické sú biely pás na krídlach a spevavý hlas.
Lyžičiar biely
Senianske rybníky sú jedinou známou lokalitou na Slovensku, kde lyžičiar hniezdi. Na spásaných mokradiach má ideálne podmienky. Meria 80 - 90 cm. Má typický lyžicovitý zobák so žltou špičkou, ktorým z vody naberá potravu.
Čaplička vlasatá
Volavkovitý vták u nás hniezdi len výnimočne, no aj jemu sa zapáčilo v Sennom. Má svetlohnedé sfarbenie tela a krk má žltobiely. Počas párenia predĺži perie na šiji.