Premiéru si naplánovali v Poprade, teda meste, odkiaľ začali za II. svet. vojny deportovať Židov a v dátume, ktorý pripomína diktátora Adolfa Hitlera.
Autormi dokumentu s názvom Zavrhnuté svedectvá sú predseda kežmarského ĽSNS Ján Pastuzsek a Dávid Pavlík. Ako prominentného hosťa si na premiéru, naplánovanú na 8. 8. v Kine Tatra, pozvali kamaráta a poslanca Milana Mazureka. Ako odbornú podporu akcie si zas vybrali vyhodeného historika Ústavu pamäti národa a ďalšieho obhajovateľa Tisa Martina Lacka. „Žilo sa na to, že bola vojna, ceľkom kľudne, zásluhou doktora Tisa, že to vedel tak riadiť,“ hovorí dôchodca v dokumente kotlebovcov.
„Na povstanie nemáme dobré spomienky, nám to nebolo treba, aby sme proti sebe povstali. To nebolo ani slovenské, aní národné,“ pokračuje sa v upútavke dokumentu z dielne historikov ĽSNS. Ako vhodný dátum premiéry si fašisti vybrali 8. 8., čo v neonacistickej hantírke znamená pozdrav Heil Hitler. Premiéra sa mala udiať v popradskom kine Tatran
Mesto Poprad pôvodne kotlebovský pamflet povolilo, avšak keď zistilo, o čo ide, akciu hneď zrušilo. „Politická príslušnosť autorov a hostí, ako aj načasovanie dátumu 8. 8. robia toto podujatie nevhodným pre kultúrne priestory mesta, obzvlášť mesta Poprad vzhľadom na jeho históriu,“ odôvodnil zrušenie akcie primátor Popradu Jozef Švagerko.
„Dostali sme žiadosť na prenájom priestorov sály na premietanie amatérskeho historického dokumentu. Keď sme sa dozvedeli, čo je predmetom premietania, okamžite sme to zrušili. Títo ľudia nás vedome a cielene oklamali,“ dodal pre Nový Čas Švagerko. Fašisti chceli odpremiérovať svoj pohľad na históriu o deň neskôr v jednej prešovskej reštaurácii. No tá sa vo vyjadrení na sociálnej sieti od akcie dištancovala. Podľa ich vyjadrenia im zatajili, že ide o stretnutie extrémistov. Hovorca kotlebovcov Milan Uhrík sa k veci do uzávierky nevyjadril.
Fašisti a história - ako hrach na stenu
Dušan Kováč, historik
Kotlebovci sa nikdy netajili svojím obdivom k Slovenskému štátu. Ide len o to, do akej miery nenapĺňajú literu zákona, ktorá u nás zakazuje propagovať fašizmus . To, že niečo také natočia, nie je prekvapivé. Ich ozajstná história nezaujíma a nechcú ju poznať. Vytvorili si svoj obraz a ten budú donekonečna opakovať a akýkoľvek kritický argument sa od nich odráža ako hrach od steny.
Čo znamená 88
Fašisti si na premiéru svojho veľdiela vybrali dátum 8.8. V nacistickej symbolike toto číslo znamená pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom abecedy. Požívanie čísel neonacistov chráni pred trestným stíhaním, keďže je naoko neškodné, no zanietení uznávači čistej rasy vedia o čo ide. Podobnú symboliku si vybral aj vodca fašistov Marián Kotleba, keď rodinu obdaroval šekom v hodnote 1488 eur.
Začalo to v Poprade
Prvý transport slovenských Židov do vyhladzovacieho tábora bol vypravený zo železničnej stanice v Poprade 25. marca 1942 o 20:20. Do vagónov, pôvodne určených na prepravu dobytka, muselo nastúpiť 1000 mladých žien a dievčat zo Šarišsko-zemplínskej župy. Na druhý deň v popoludňajších hodinách vystúpilo z vagónov 999 živých žien, ktoré boli následne podrobené selekcii na rampe v koncentračnom tábore Osvienčim. Podľa svedectiev pamätníkov prežilo väznenie z prvého transportu asi 20 mladých dievčat. Týmto sa začala prvá vlna transportov zo Slovenska. Ľudácky režim za každú osobu mal Nemcom zaplatiť tzv. osídľovací poplatok 500 ríšskych mariek. Celkovo v koncentračných táboroch v dôsledku transportovania z územia Slovenska zahynulo viac ako 70 000 židovských občanov.