V Prištine to oznámil podpredseda parlamentu Xhavit Halit. Demac patril k najaktívnejším stúpencom odtrhnutia Kosova od Srbska. Vo väzniciach strávil celkovo 28 rokov a v prvej polovici 90. rokov sa venoval ľudským právam.
"Je ťažké prijať, že náš symbol odporu skonal. Nezlomne a neústupne vždy čelil všetkým výzvam," reagoval na facebooku na správu o úmrtí Demaçiho bývalý veliteľ Kosovskej oslobodeneckej armády (UCK) a terajší prezident Hashim Thaçi. Zároveň v tejto súvislosti vyhlásil v Kosove trojdňový smútok.
Ako ľudskoprávny aktivista sa Demac v rokoch 1990 až 1995 intenzívne venoval odhaľovaniu represií režimu srbského prezidenta Slobodana Miloševiča. V roku 1991 mu Európsky parlament za jeho prácu v oblasti ľudských práv udelil Sacharovu cenu.
Koncom 90. rokov sa Adem Demac stal politickým predstaviteľom UCK, ktorá vtedy začala ozbrojený boj za osamostatnenie Kosova. V tomto zmysle v tom čase tiež patril k najradikálnejším predstaviteľom kosovských Albáncov, pričom nesúhlasil s umierneným postojom ich vtedajšieho aj medzinárodne uznávaného vodcu Ibrahima Rugovu.
Vedenie kosovských Albáncov v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska, kedy bolo Kosovo od vojnového konfliktu v rokoch 1998 a 1999 pod medzinárodnou správou. Konflikt, ktorý si vyžiadal približne 10.000 ľudských životov, vypukol po ozbrojenej vzbure albánskych separatistov. Belehrad reagoval tvrdým zásahom armády a polície, ktorý sa zvrhol v etnickú čistku sprevádzanú zločinmi a ktorý ukončil vojenský zásah NATO proti Srbsku.