Chystáte sa fotiť zatmenie Mesiaca? Pošlite nám vaše zábery na tip@novycas.sk
Úplnému zatmeniu predchádzalo čiastočné, ktoré nastalo už o 20:24 a pri ktorom bol mesačný kotúč postupne prekrývaný zemským tieňom. Pozorovať ho bolo možné až od 20:47, kedy Mesiac vyšiel na oblohu.
Pri úplnom zatmení Mesiac z oblohy nemizne, len nadobúda tehlovo červenú až červenú farbu. Je to spôsobené jeho zákrytom v zemskom tieni, pri ktorom sa slnečné svetlo láme o vzdušný obal Zeme podobne ako o optický hranol. Na Mesiac pritom dopadá iba červená, dlhovlnná časť svetelného spektra.
Tento rok sa v podobnú dobu ako Mesiac dostáva do zaujímavej polohy voči Zemi a Slnku aj planéta Mars. Je vo veľkej opozícii so Slnkom a k Zemi sa priblížil na 57,5 milióna kilometrov, takže je mimoriadne jasný. V čase úkazu sa nachádza necelých šesť stupňov južne od Mesiaca. Pozorovanie Mesiaca aj Marsu bolo možné okom, pri použití ďalekohľadu boli na Marse vidieť i niektoré detaily.
Na sledovanie neobvyklého nebeského úkazu sa napríklad zišli ľudia pri juhoafrickom myse Dobrej nádeje, na Červenom námestí v Moskve aj pri ikonickej budove opery v Sydney. V Austrálii si mnoho ľudí zaplatilo, aby mohlo úplné zatmenie sledovať v sydneyskej hvezdárni. Podľa hinduistov nebeské telesá Slnko a Mesiac pri zatmení vydávajú negatívnu energiu, a tak veľká séria chrámov v Indii zostala v piatok zatvorená.
Smolu mali obyvatelia Severnej Ameriky a väčšiny ostrovov v Tichom oceáne. Naopak ľudia v Európe, Afrike, Ázii a Austrálii mali okrem zatmenia Mesiaca možnosť sledovať tiež nezvyčajne jasnú planétu Mars, ktorá sa dostala do veľkej opozície so Slnkom. Úplné zatmenie Mesiaca trvalo do 23:13, potom Mesiac ešte takmer hodinu vystupoval z čiastočného tieňa Zeme. Ďalšie úplné zatmenie tejto družice nastane až v roku 2029, bude ale kratšie ako to tohtoročné.