Niektoré rozpálené povrchy vám však môžu spôsobiť aj zranenie. Sadnúť si totiž nahou pokožkou na lavičku s teplotou takmer 65 stupňov je veľký risk. Nový Čas preto zmeral povrchové teploty na viacerých miestach v hlavnom meste. Kde sa v horúčavách radšej nezdržiavať, aby ste sa nezranili?
Prečo je v meste teplejšie ako na vidieku?
Rozdiel teploty je najvýraznejší najmä tam, kde je veľký podiel umelých povrchov ako sú asfalt, betón či dlažba. Majú odlišné podmienky bilancie žiarenia ako vidiecka krajina. Umelé povrchy akumulujú teplo počas celého dňa a nie je tam dostatok vegetácie, ktorá by dokázala zadržiavať vodu a mala by ochladzujúci efekt.
Piesok na pláži: +51,2 °C
Určite vás niekedy láka prejsť sa bosými nohami po piesku, ale študentka Ivana (18) si radšej nechala na nohách tenisky. „Pri tejto teplote sa nevyzujem ani za nič,“ vyhŕkla Bratislavčanka.
Drevené stoly a lavice na terase: +64,4 °C
Slnečná strana podniku zívala prázdnotou, a niet sa čo čudovať, keďže stoly aj lavice boli rozpálené tak, že aj ľadový nápoj by sa vám zohrial behom chvíle.
Drevené lavičky: +48 °C
Simona (18), študentka, si na lavičku kvôli nám na chvíľu sadla. „Veď si spálim zadok,“ zasmiala sa, a len čo sme ju odfotili, bleskovo z nej zmizla.
Volant auta: +51,5 °C
Richard (32), redaktor z Bratislavy, sa takmer popálil na volante, keďže auto mal zaparkované na slnku.
Plastová šmykľavka na ihrisku: +44,2 °C
Práve preto sme tu nenašli žiadne dieťa. Všetky boli radšej v tieni.
Zábradlie v centre mesta: +42,4 °C
Síce nebolo až také žeravé, ale príjemný dotyk to rozhodne nebol.