Nakazené môžu byť nielen potraviny, zdravotné problémy riskujete aj pri kúpaní. Ochorenia na vás číhajú v prírodných vodách i vo vyhriatych bazénoch. Bezpečné nie sú ani peniaze, aj z nich môžete chytiť nielen chrípku či hlísty. Čo vo vašom okolí je najšpinavšie?
V TEPLEJ VODE SA PÔVODCOM CHORÔB DARÍ
Ján Mikas, hlavný hygienik SR
- Teplota vody na umelých kúpaliskách je spravidla vyššia ako na tých prírodných, preto sa tam „lepšie darí“ baktériám, vírusom i parazitom. Vodou vo verejných bazénoch sa najčastejšie šíria pôvodcovia črevných nákaz, vírusové ochorenia, ako sú zápaly očných spojoviek, vírusový zápal pečene typu A.
7 NAJŠPINAVŠÍCH VECÍ
1. peniaze
- nikdy sa nečistia, sú v neustálom kolobehu a dotýkajú sa ich tisícky ľudí
2. vypínač
- pri čistení priestorov sa často zabúda na ich dezinfekciu, čo vyhovuje všetkých baktériám a vírusom
3. počítačová klávesnica, myš
- podľa britskej spotrebiteľskej organizácie sa na klávesnici nachádza viac baktérií ako na záchodovej doske
4. brada a fúzy
- v bohatej a hustej brade sa baktériám veľmi páči, mali by ste preto dodržiavať pravidelnú hygienu
5. mobilný telefón
- je doslova technologickou Petriho miskou pre desiatky až tisícky rôznych baktérií, ktoré sa takto dostanú na vaše ruky a tvár
6. nákupný vozík
- štúdia z Arizonskej univerzity objavila na nákupných vozíkoch baktérie, sliny aj fekálie
7. kľučky
- ruky sú jednou z najšpinavších častí ľudského tela a kľučky sa chytia denne mnohokrát
Dyzentéria
Bakteriálne ochorenie čriev. K prenosu dochádza konzumáciou potravín kontaminovaných chorým človekom. Dochádza k tomu pri nedostatočnej osobnej hygiene. Môže sa šíriť aj koreňovou zeleninou či jahodami, ak boli hnojené. Takúto zeleninu treba dôkladne umyť a dbať na hygienu.
Salmonela
Druh baktérií spôsobujúci ochorenie salmonelózu. Zdrojom nákazy sú predovšetkým potraviny živočíšneho pôvodu, napríklad mäso alebo vajcia. Salmonela sa môže nachádzať i vo všetkých nedostatočne tepelne upravených potravinách. Baktérie salmonely sú citlivé na dlhšie pôsobenie teplôt nad 70 °C.
Leptospiróza
Bakteriálnou nákazou sa môžete nakaziť vo vode kontaminovanej výlučkami hlodavcov a psov. Leptospiry vyvolávajú ochorenie, ktoré sa podobá chrípke, ale prebieha s príznakmi zápalu mozgu s postihnutím pečene a obličiek.
E. coli
Baktéria, ktorá je stálou súčasťou črevnej flóry ľudí aj zvierat. Sú však medzi nimi vyložene patogénne kmene, vyvolávajúce hnačkové ochorenia. Na vznik ochorenia stačí veľmi nízka infekčná dávka. E. coli patria k baktériám, ktoré sú pomerne odolné proti vonkajším vplyvom, prežijú mesiace v pôde, vo vode. Teplotu 55 °C prežívajú počas 60 minút. Patogénne kmene prežívajú pomerne dobre pri chladničkových teplotách (3 - 7 °C) a zmrazené.
Čo všetko prebýva na bankovkách:
Lýdia Žačková, hovorkyňa Poštovej banky
- Peniaze síce nikomu nesmrdia, ale keby sme sa na ne pozreli zblízka, určite by nám nevoňali. Bankovky sa radia medzi najšpinavšie povrchy, na ktorých prebývajú vírusy, baktérie, plesne aj parazity. Napriek tomu uprednostňuje ich až 41 % Slovákov, ktorí platia všetko alebo väčšinu nákupov v hotovosti. Sú to najmä študenti. V preferovaní bankoviek dokonca predbehli dôchodcov.