Do lokality prenikli negatívne prvky, problémy s odpadom, kriminalita vrátane prejavov násilia v rodine. Veľkonočný ostrov je od roku 1888 pod čilskou správou.
Ešte v marci čilský parlament schválil novelu legislatívy, v zmysle ktorej dôjde k obmedzeniu počtu návštevníkov ostrova z Čile i zahraničia, ako aj dĺžky obdobia, ktoré strávia na ostrove známom mimoriadne osobitými sochami. Obmedzenia nadobudnú platnosť v prvý augustový deň 2018 a budú znamenať, že návštevníci z čilskej pevniny, ako aj turisti zo zahraničia budú môcť stráviť na Veľkonočnom ostrove namiesto doterajších 90 maximálne 30 dní. Informovali o tom tamojšie médiá.
Podľa výsledkov sčítania ľudu zo sklonku uplynulého roka žilo na spomínanom ostrove vlani 7 750 osôb, čo predstavuje takmer dvojnásobok počtu spred niekoľkých desaťročí, teda v čase, keď tu ešte nedochádzalo k rozvoju cestovného ruchu. Nová legislatíva sprísni i podmienky usadenia sa na ostrove. Turisti budú musieť po príchode predložiť potvrdenie o rezervácii ubytovania alebo pozvanie od miestnych občanov.
Najvýchodnejší ostrov Polynézie je vulkanického pôvodu. Písomné záznamy o jeho ranej histórii nie sú k dispozícii. Jeho osídlenie sa spája s obdobím 300-1200 rokov nášho letopočtu. V roku 1996 bol ostrov zapísaný do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Od 30. júla 2007 má štatút zvláštneho územia Čile.