Pomôcť by mohlo vytvorenie systému spolupráce s našimi akademikmi v zahraničí. Zároveň by sa tak zvýšilo prepojenie Slovenska na medzinárodné vedecké elity.
Analytici zisťovali dôvody, prečo sa slovenskí vedci a vysokoškolskí učitelia nechcú vrátiť domov a zostávajú budovať svoju kariéru v zahraničí. Z odpovedí vyplýva, že v cudzine ich drží najmä vyššia úroveň vedeckej činnosti, lepší plat či možnosť pracovať po boku svetových vedeckých kapacít. Naopak, medzi hlavnými dôvodmi neochoty návratu našich akademikov je korupcia a netransparentnosť pri rozdeľovaní grantových prostriedkov na Slovensku, zle manažované pracoviská či nedostatok kvalitných spolupracovníkov.
Vrátiť sa teraz odmieta až 43 % oslovených vedcov. Presvedčiť ich zatiaľ nepomáha ani štátny podporný program, ktorý sľubuje tisícové odmeny. Podľa respondentov nerieši systémové problémy. „Táto schéma nie je veľmi úspešná. Za tri roky svojej existencie prilákala na slovenské vysoké školy len 14 odborníkov. Zároveň z pohľadu našich respondentov nie je dôvodom pre návrat,“ uviedla riaditeľka projektu Renáta Hall.
Čo bráni návratu vedcov domov
- horšie platové ohodnotenie ako v zahraničí
- nedostatok peňazí na vedeckú činnosť
- korupcia pri rozdeľovaní grantov
- absencia kvalitných vedeckým tímov
- zle manažované pracoviskáv