Informoval o tom na svojom webe britský denník Guardian. Ruskú občianku najala pre prácu na americkom veľvyslanectve Tajná služba Spojených štátov (USSS).
Vzhľadom na svoje pracovné zaradenie Ruska mala prístup k elektronickej pošte i k intranetu USSS, čo jej poskytovalo možnosť získavať informácie o citlivých materiáloch vrátane harmonogramov prezidenta či viceprezidenta USA.
Podozrivou začala žena byť v roku 2016 počas rutinnej bezpečnostnej kontroly vedenej dvoma úradníkmi z oddelenia pre regionálnu bezpečnosť (RSO) pri ministerstve zahraničných vecí USA.
RSO na ženu upozornil v januári 2017, ale USSS vtedy tento prípad vyšetrovať nezačala. Namiesto toho ženu nechali na veľvyslanectve pracovať ešte celé mesiace - zrejme v snahe obmedziť prípadný rozruch, ktorý by táto kauza mohla spôsobiť.
Podľa Guardianu bola žena zo zamestnania na veľvyslanectve USA v Moskve prepustená vlani v lete, keď ministerstvo zahraničných vecí USA zrušilo jej bezpečnostné previerky. K jej prepusteniu došlo krátko pred tým, ako Washington pristúpil k stiahnutiu svojich diplomatov, o čo ho požiadal Kremeľ, keď Spojené štáty uvalili na Rusko ďalšie sankcie.
Nemenovaný zdroj pre Guardian uviedol, že USSS sa pokúša zakryť svoje zlyhanie ženiným prepustením zo zamestnania. "Škody sú už napáchané, ale vrcholový manažment USSS neurobil žiadne interné vyšetrovanie na posúdenie škôd a zistenie, či naverbovala ďalších zamestnancov, aby jej poskytli viac informácií," dodal zdroj. "Iba intenzívne vyšetrovanie zvonku môže stanoviť škodu, ktorú spôsobila," zdôraznil zdroj.
USSS sa v odpovedi na otázku o vyšetrovaní ženy a jej prepustení pokúšala marginalizovať úlohy, ktoré zrejme plnila, napísal Guardian. USSS však nepoprela, že žena bola identifikovaná ako dvojitý agent.
USSS je federálnou agentúrou, ktorá podlieha ministerstvu vnútornej bezpečnosti a po celom svete má viac ako 150 pobočiek. Jej úlohou je ochrana vedenia krajiny a finančnej a inej životne dôležitej infraštruktúry USA.