Slovensko prijme všetky legislatívne a účinné personálne opatrenia vedúce k zamedzeniu aktivít vrátane prepustenia profesionálnych vojakov, ktorí sú členmi zoskupenia Slovenskí branci a jemu podobných skupín. Informoval o tom v piatok na brífingu minister obrany Peter Gajdoš (SNS).
"Profesionálny vojak Ozbrojených síl (OS) SR sa v zmysle platnej legislatívy musí pri výkone štátnej služby, ako aj mimo nej, správať tak, aby svojím konaním neohrozil dôveru občanov SR, a tým nespochybnil úlohu OS SR v súvislosti s ich jednoznačným poslaním," dodal Gajdoš.
Na Slovensku sa podľa ministra "formujú aktivity, ktoré môžu byť zneužité na nedemokratické účely, či už v prospech jednotlivca alebo úzkej skupiny ľudí, ktorí nekonajú v súlade so zahranično-politickou orientáciou SR, ale v rozpore s bezpečnostnými záujmami našej vlasti."
Gajdošovi prekáža, že na takýchto aktivitách sa podieľajú aj profesionálni vojaci v štátnej službe, ktorí nadobudli v rámci výcviku rôzne vojenské spôsobilosti a vedomosti. Tie následne môžu odovzdávať ďalším civilným osobám v zoskupení brancov. "Medzi týmito profesionálnymi vojakmi sú navyše aj takí, ktorí v organizácii pôsobia na ich popredných riadiacich pozíciách. Sú autormi strategických či výcvikových dokumentov, čím zneužívajú vedomosti a spôsobilosti, ktoré nabrali počas výcviku v OS SR."
Gajdoš uviedol, že považuje za alarmujúce, že zoskupenie Slovenskí branci sa verejne prezentuje vojenskou hierarchiou, jednotnou terminológiou, výcvikom a vojenskými prvkami za použitia vojenskej výzbroje a rôznych druhov zbraní. Ako vážny problém minister vníma to, že Slovenskí branci niekoľkokrát verejne spochybnili úlohy a funkcie štátnych bezpečnostných subjektov pri ochrane štátnych záujmov. "Svojimi aktivitami sa snažia nahrádzať funkciu štátu v oblasti obrany a bezpečnosti, čo už niekoľkokrát nielen verejne prezentovali, ale aj praktizovali," uviedol. Minister preto zdôraznil, že vytváranie zoskupení s vojenskými prvkami, ktoré predstavujú paralelu k regulárnym štátnym bezpečnostným zložkám, akými sú aj OS SR, predstavujú v podmienkach demokratickej spoločnosti významné bezpečnostné riziko. Fungovanie takýchto skupín mimo zákonný rámec a kontrolu štátu môže podľa ministra závažnou mierou predstavovať riziko nárastu radikalizmu a extrémizmu v spoločnosti.
"Realizácia vojenského výcviku musí byť v právnom štáte, ako je SR plne riadená a koordinovaná kompetentnými štátnymi orgánmi a nie súkromnými osobami či subjektmi s podozrivou minulosťou a kontaktmi," dodal šéf rezortu obrany. Gajdoš tiež podotkol, že ministerstvo sa nebráni spolupráci s občianskymi združeniami či mimovládnymi organizáciami, ktoré majú profesionálny vzťah k ozbrojeným silám, no musia medzi nimi existovať dohody.