Myslí si to riaditeľka Ligy za ľudské práva a právnička Zuzana Števulová. "Pri hodnotení zodpovednosti slovenských štátnych orgánov pri únose Vietnamca Thana je dobré si pripomenúť rozsudky Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré sa týkajú toho, ako európske štáty pomáhali CIA pri zadržiavaniach a následných únosoch občanov a obyvateľov EÚ do väzníc v zahraničí z dôvodu podozrenia z terorizmu," napísala na sociálnej sieti Števulová.
Poukázala na to, že vo všetkých týchto prípadoch boli Macedónsko, Taliansko, Rumunsko, Poľsko a Litva uznané za zodpovedné za porušenia práv týchto ľudí. "Buď tomuto neoprávnenému konaniu priamo napomáhali, vedeli o ňom alebo mali vedieť, čo týmto ľuďom následne hrozí, napríklad mučenie, svojvoľné zadržiavanie a podobne," doplnila Števulová.
Únosom Vietnamca sa bude zaoberať aj výbor na kontrolu činnosti SIS
Okolnosťami únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha a podozreniami na zaangažovanie slovenských orgánov v prípade sa bude zaoberať na mimoriadnej schôdzi aj Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS. Na piatok 10. augusta ho zvolal jeho predseda Gábor Grendel (OĽaNO).
"Aktivity cudzích tajných služieb na našom území musí mať SIS pod kontrolou. Ak nemá, musí vyvodiť dôsledky vo vlastných radoch. V opačnom prípade bude podozrivá, že napomáha ministerstvu vnútra kryť tento zločin," uviedol Grendel v tejto súvislosti.
Deň predtým, vo štvrtok 9. augusta, sa kauzou bude zaoberať aj brannobezpečnostný výbor parlamentu. Aj v tomto prípade jeho mimoriadne rokovanie inicioval predseda výboru - Anton Hrnko (SNS).
O vyšetrovaní prípadu bude hovoriť už v pondelok (6.8.) prezident SR Andrej Kiska s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Premiér deklaroval maximálnu súčinnosť kabinetu kompetentným orgánom v prípade.