Informovala o tom v piatok agentúra Reuters s odvolaním sa na dokument americkej vlády.
V dokumente, ktorý mala agentúra k dispozícii, sa uvádza, že návrh zaslal 19. júla náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov predsedovi zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Josephovi Dunfordovi.
Washington však prijal ruský návrh chladne. V dokumente sa uvádza, že USA by mali takéto úsilie podporiť len v tom prípade, ak by existovalo politické riešenie na ukončenie sedemročnej občianskej vojny v Sýrii vrátane krokov, akými sú napríklad voľby pod dohľadom OSN.
"V návrhu sa uvádza, že sýrskemu režimu chýba vybavenie, pohonné látky, iný materiál a finančné prostriedky potrebné na obnovu krajiny s cieľom vrátiť utečencov," píše sa v americkom vládnom dokumente, v ktorom sa špecifikuje, že ruský návrh sa vzťahuje na oblasti, ktoré má pod kontrolou sýrska vláda.
Hovorkyňa amerického generála Paula Dunnová odmietla komentovať komunikáciu s Gerasimovom. "V súlade s predchádzajúcou praxou sa obaja generáli dohodli, že podrobnosti o svojich rozhovoroch budú udržiavať v dôvernom režime," vysvetlila.
Kremeľ ani ruské ministerstvo obrany sa k žiadosti o vyjadrenie k návrhu nevyjadrili.
Dokument americkej vlády poskytol vzácny pohľad na vojenský komunikačný kanál medzi Moskvou a Washingtonom. Dunford sa rázne zasadzoval o to, aby tento kanál zostal dôverný. Americký generál, ktorý pravidelne komunikuje s Gerasimovom, zdôraznil, že obaja musia mať vytvorené podmienky na úprimnú, súkromnú komunikáciu, aby sa vyhli nedorozumeniam, ktoré by mohli viesť k ozbrojenej konfrontácii.
Nie je jasné, ako obnova Sýrie a utečenci zapadajú do tejto vojenskej komunikácie. Gerasimovov návrh však naznačuje, že Moskva používa kanál aj na otvorenie nevojenských otázok, poznamenal Reuters.
Spojené štáty prijali v roku 2011 politiku, že sýrsky prezident Bašár Asad musí odstúpiť. Ale potom už len sledovali, ako jeho armáda podporovaná Iránom a neskôr Ruskom dobyla späť obsadené územia a zaistila tak pozíciu hlavy štátu.
Podľa jedného z odhadov OSN bude potrebných na obnovu Sýrie najmenej 250 miliárd dolárov.