Došlo k tomu po týždňoch rokovaní a rokoch násilia v tomto najmladšom štáte sveta. Juhosudánsky prezident Salva Kiir, vodca povstalcov Riek Machar a lídri opozičnej aliancie sa stretli v susednom Sudáne, kde dospeli k dohode o rozdelení moci. Pre agentúru DPA to potvrdil sudánsky minister zahraničných vecí Al-Dirdiri Mohamed. Na základe dohody bude zriadená dočasná vláda, pričom Machar sa stane viceprezidentom, uviedol Kiir. Vymenovaní budú aj štyria ďalší viceprezidenti so slabšími právomocami.
Nová vláda bude mať 550 poslancov a 35 ministrov. "Verím, že táto dohoda bude implementovaná v duchu jednoty. Každý, kto ju podpísal, jej bude zaviazaný, aby sme tak mohli zbaviť náš ľud od utrpenia," dodal prezident. Otázky ekonomiky a ľudských práv budú predmetom ďalších rozhovorov, ktoré sa budú konať v Keni. Predchádzajúce rokovania zlyhali na neochote rešpektovať prímerie. Južný Sudán vpadol do občianskej vojny v roku 2013 po tom, ako Kiir obvinil Machara - jeho vtedajšieho viceprezidenta - zo zosnovania prevratu.
Roky občianskej vojny si následne vyžiadali desaťtisíce mŕtvych a približne štyri milióny obyvateľov Južného Sudánu museli utiecť pred násilnosťami zo svojich domovov. Konflikt zanechal hospodárstvo tejto na ropu bohatej krajiny v troskách. Podľa OSN bude ešte v tomto roku potrebovať potravinovú pomoc sedem miliónov Juhosudáncov, čo je viac než polovica obyvateľstva krajiny.