Kompetentní už vyhlasujú, že konečne idú aj na Slovensku vyšetrovať do akej miery sme boli do zavlečenia zapojení. V pozadí samotného škandálu sa však často skloňuje jedno meno - Quang Le Hong (53). Nový Čas sa vydal po stopách záhadného diplomata, ktorý ešte nedávno pôsobil aj priamo po boku expremiéra Roberta Fica (53). Do akej miery je namočený do únosu?
Podľa nemeckých vyšetrovateľov mohlo byť Slovensko v prípade prevozu vietnamského biznismena vládnym špeciálom oklamané. Zároveň však tvrdia, že v našej krajine mohol s únosom pomáhať insider, „ktorý sa podieľal na manipulácii“, pričom v tejto súvislosti skloňujú meno Quang Le Honga. Ten stál aj za organizáciou stretnutia vo vládnom Bôriku medzi slovenským ministerstvom a vietnamským rezortom vnútra, počas ktorého malo dôjsť k únosu Thanha. Podľa Denníka N dohadoval aj zloženie vietnamskej delegácie, bol spolu s ňou na palube špeciálu a zároveň rokoval aj za jedným stolom na Bôriku. „Je určite odôvodnené pozrieť sa bližšie na pozíciu poradcu premiéra Quang Le Honga, ktorý po únose získal funkciu šéfa slovenskej ambasády v Hanoji,“ píšu nemeckí vyšetrovatelia.
Nový Čas sa snažil s Quangom spojiť. Ten prišiel na Slovensko ešte v osemdesiatych rokoch minulého storočia ako študent vysokej školy.
Dnes už 53-ročný muž s dvojitým občianstvom si povedľa iných menších podnikateľských aktivít zarobil aj vďaka cestovnej kancelárii, ktorú založil v roku 2003. Odišiel z nej o sedem rokov neskôr, keď dosiahla rekordné, 1,3 miliónové tržby. Nový Čas sa bol pozrieť na adrese, kde stále zostali pozostatky z jej činnosti. Na zvonenie nikto nereagoval, pričom v tejto budove si oficiálne sídlo uvádza aj vietnamsko-obchodná komora, ktorej Quang šéfoval. Na rovnakom mieste v bratislavských Vajnoroch v dlhom páse pritom vlastní ďalší dom, kde stálo zaparkované auto. Pri snahe skontaktovať sa s niekým s domu sme opäť nepochodili.
Quang pritom pracoval aj na ministerstve hospodárstva, ktoré ho vzápätí vyslalo ako ekonomického diplomata na slovenský zastupiteľský úrad do Hanoja. Pomyselný vrchol kariéry dosiahol, keď mu na vizitke pribudol oficiálny titul poradcu predsedu vlády SR Ficapre zahraničný obchod a funkcia chargé d’affaires - vedúci diplomatickej misie v Hanoji. O tieto úspechy prišiel Quang nedávno. „Už nie je v štátnozamestnaneckom pomere, nepôsobí v súčasnosti v žiadnej diplomatickej funkcii,“ odpísali nám z ministerstva zahraničných vecí.
O neštandardnom vzťahu Vietnamca so slovenskými vládnymi špičkami a Ficom prehovoril v minulosti aj prezident Kiska: „Dosť ma prekvapilo, keď mi v septembri minulého roku zavolal premiér. Veľmi direktívnym spôsobom ma požiadal, aby som pána Quanga vymenoval za veľvyslanca. Nikdy predtým mi kvôli veľvyslancom premiér nevolal.“ No Kiska ho vtedy vymenovať odmietol.
Poradca expremiéra
Kto je Quang Le Hong (53)
- exporadca Fica pre zahraničný obchod
- výraznou mierou sa podieľal na dohodnutí stretnutia medzi Vietnamskou stranou a Slovákmi
- sedel na oficiálnom obede, ktorý mal byť zásterkou za únos podnikateľa
- expremiér Fico ho u prezidenta Kisku neúspešne pretláčal za veľvyslanca
- dočasný šéf slovenskej ambasády v Hanoji
- v máji ho Lajčák povolal na konzultácie v súvislosti s podozreniami, ktoré sa okolo jeho mena objavili
- tamojšia ambasáda čelila podozreniam ohľadne kupčenia s vízami pre Vietnamcov
- mal cestovnú kanceláriu a stal sa šéfom Slovensko-vietnamskej obchodnej komorytext pod foto