Jej organizačný tím pripravil pre 156 cudzincov z 33 krajín sveta bohatý vzdelávací, kultúrny a vlastivedný program realizovaný formou prednášok, seminárov a prezentácií na akademickej pôde, počas exkurzií v hlavnom meste i po regiónoch Slovenska.
Ako uviedla v príhovore riaditeľka SAS Jana Pekarovičová, ústrednou témou tohto ročníka je reflexia historických medzníkov 20. storočia v jazyku, literatúre, kultúre a spoločnosti s prihliadnutím na osmičkové roky: "V rámci podujatí letnej školy chceme pripomenúť jubileá významných udalostí a osobností v slovenskom i česko-slovenskom kontexte, predovšetkým 100. výročie vzniku Československej republiky i 50. výročie okupácie Československa v auguste 1968."
Aj tento rok majú o trojtýždňový program slovakistických štúdií najväčší záujem študenti lektorátov slovenského jazyka a kultúry, ktorí pôsobia na univerzitách v zahraničí. Medzi frekventantmi letnej školy sú aj vysokoškolskí učitelia, lektori cudzích jazykov, prekladatelia a tlmočníci či manažéri. Niektorých účastníkov tam privádzajú osobné či rodinné dôvody a slovenské korene.
Najviac frekventantov je vo veku od 20 do 30 rokov. "Nemáme teraz študentov veľmi vekovo diferencovaných. Najstaršia účastníčka má 71 rokov, veľmi dobre ju poznáme, je to učiteľka pôsobiaca v Paríži na INALCU, kde máme aj slovenský lektorát. Na Slovensku sa oženil jej syn, aj z týchto dôvodov sa učí po slovensky," povedala pre TASR Pekarovičová.
Ako ďalej ozrejmila, v úvode letnej školy boli sasisti z Francúzska, Ruska, Rakúska, Nemecka, Luxemburska, Maďarska, Poľska, Švédska, Litvy, ale aj z Japonska, Číny, Egypta, Veľkej Británie, Turecka a po prvý raz i z Ekvádora zaradení do študijných skupín podľa úrovne jazykovej kompetencie, kde absolvujú intenzívnu výučbu, jazykové semináre a cvičenia. Popoludní najmä tých pokročilých čakajú prednášky a rôzne prezentácie. "Zaujímavú skupinu máme z Bruselu, z Európskej komisie, sú to tlmočníci a prekladatelia, ktorí pracujú pre európsku agendu. Na SAS sa prihlásili kvôli špeciálnemu programu pre translatológov," konštatovala riaditeľka SAS.
Cudzinci tu absolvujú od 80 do 120 hodín priamej výučby a budú sa zoznamovať aj so slovenským umením, filmom, divadlom, ľudovým tancom a piesňou. Súčasťou programu sú tiež tvorivé dielne, kde si študenti môžu rozvíjať svoje komunikačné a umelecké schopnosti. "S lektormi nacvičia program a vo štvrtok 23. augusta bude prezentácia výstupov pod názvom Sami sebe," uzavrela Pekarovičová.
Slávnostné otvorenie 54. ročníka SAS vyvrcholilo koncertom, na ktorom sa predstavilo sláčikové kvarteto Mucha Quartet v programe Musica Ceco-Slovacca.