Obidve ochorenia boli diagnostikované častejšie u mužov a podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií najviac pohlavne prenosných ochorení bolo medzi slobodnými. Sexuológ Ivan Kubiš hovorí, že najmä v lete počet jeho pacientov stúpa, pretože si pohlavné choroby donesú z dovoleniek, alebo ich dostanú od cudzincov, ktorí trávia leto u nás.
Vlani bolo hlásených 386 prípadov syfilisu, čo je oproti predchádzajúcemu roku nárast o 6,6 %. Najvyšší výskyt tejto pohlavnej choroby bol u 15- až 24-ročných a 25- až 34-ročných osôb. „Najviac ochorení na syfilis bolo medzi slobodnými ľuďmi, tu sme mali až 217 pacientov,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš. Choroba sa v 80 prípadoch nevyhla ani zadaným, z toho ženatých mužov bolo 51, vydatých žien 29. Gonokoková infekcia, teda kvapavka, sa objavila u 379 pacientov, čo v porovnaní s rokom 2016 predstavuje nárast až o 35,4 %. Najviac nakazených bolo vo veku 25 až 34 rokov a 15 až 24 rokov a išlo väčšinou o slobodných mužov.
Podľa sexuológa Ivana Kubiša nárast pohlavných chorôb závisí od sexuálneho správania ľudí, teda to určite súvisí aj s cestovaním. „V lete zaznamenávam viac nakazených pacientov. Pohlavné ochorenia si nosia z dovoleniek, no mnohokrát sa nakazia aj na Slovensku od cudzincov či cudziniek, ktorí tu trávia leto,“ prezradil Kubiš s tým, že má prípady, keď mužov nakazili Ukrajinky. Sexuológ hovorí, že ľudia si často neuvedomujú, že pohlavné choroby sa prenášajú aj orálnym sexom, nielen klasickým pohlavným stykom.
Najčastejšie trápia pacientov chlamýdie, ktoré však nie sú také závažné ako syfilis či kvapavka. „Zatiaľ čo pri syfilise a kvapavke mali prevahu muži, iné prevažne sexuálne prenosné choroby, ako sú chlamýdie, boli diagnostikované častejšie u žien,“ ozrejmil Blaškovitš. Podľa Kubiša sa však prejavuje u ľudí väčšia prevencia, keďže po dovolenkách sami chodia na vyšetrenia na sexuálne prenosné ochorenia.
Syfilis +6,6 %
Kvapavka +35,4 %