Ich spoločenská hodnota je viac ako stotisíc eur, pre tatranskú prírodu je však nevyčísliteľná. V okolí sú penzióny a chaty. Prípadom sa zaoberá polícia.
Ľudia v Tatranskej Kotline ostali zhrození, keď videli poškodené mohutné jedle. Niekto im po obvode napílil kmeň a stromy takto odsúdil na zánik. „Sú to zdravé vzácne jedle, ktoré majú asi 130 rokov a minimálne raz toľko by sa ešte dožili,“ povedal František Pisarčík, riaditeľ mestských lesov Spišská Belá, ktorým táto časť lesa patrí, a pokračoval: „Ide o pôvodné dreviny, ktorých je v Tatrách už veľmi málo. Ešte na jar zarodili šišky, no po tomto zásahu neprežijú viac ako tri mesiace. Opílením kmeňa sa prerušili dráhy živín a strom nemá z čoho žiť. Dali sme podnet na mestskú aj štátnu políciu.“ Prípadom sa bude zaoberať obvodné oddelenie PZ v Ždiari. „Začalo sa trestné stíhanie vo veci porušovania ochrany stromov a krov,“ informoval prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobaník.
Dožíva sa 400 rokov
Jedli bielej sa darí v podhorských lesoch a na horách v nadmorskej výške od 500 do 1 300 m n. m. Prospieva jej dážď , hmla a chlad. Je veľmi citlivá na znečistené ovzdušie. Má rovný kmeň, ihličie je ploché a nepichá, šišky rastú dohora. Môže dorásť do výšky 50 metrov a dožíva sa až 400 rokov.